ABD hükümeti Çin'in elektrikli araçlarına yönelik gümrük vergilerini %100'e yükseltti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Biden'ın Amerikalı işçileri ve işletmeleri Çin'in haksız ticaret uygulamalarından korumak için harekete geçtiği kaydedildi.

Çin'in küresel pazarları suni olarak düşük fiyatlarla ihracat ürünleriyle doldurduğu belirtilen açıklamada, Biden'ın, Çin'e sadakatsiz ticari uygulamalara ve bunun sonucunda ortaya çıkan zararlara yanıt olarak Çin'den yapılan 18 milyar dolarlık ithalata yönelik gümrük tarifelerinin artırılması emrini verdiği belirtildi.

Açıklamada, çelik ve alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar, piller, kritik mineraller, güneş pilleri, gemiden kıyıya vinçler ve tıbbi ürünler gibi stratejik sektörlerde tarifelerin artırıldığı bildirildi.

Açıklamada, bu yıl bazı çelik ve alüminyum ürünlere yönelik tarife oranının yüzde 0-7,5'ten yüzde 25'e, yarı iletkenlere uygulanan tarife oranının ise 2025 yılına kadar yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılacağı belirtildi.

Elektrikli araçlara uygulanan tarife oranı yüzde 100'e çıkarılacak.

Açıklamada, bu yıl elektrikli araçlara uygulanan tarife oranının yüzde 25'ten yüzde 100'e çıkacağı belirtiliyor.

Açıklamada, bu yıl elektrikli araçlara yönelik lityum iyon pillere uygulanan tarife oranının yüzde 7,5'ten yüzde 25'e, elektrikli araçlara yönelik olmayan lityum iyon pillere uygulanan tarife oranının ise yüzde 7,5'ten yüzde 25'e çıkacağı belirtildi. Uygulanan tarife oranının bu yıl yüzde 7,5'ten yüzde 25'e çıkacağı kaydedildi.

Açıklamada, bu yıl bazı kritik minerallere yüzde 25'lik yeni bir vergi uygulanacağı, 2026'da ise doğal grafit ve kalıcı mıknatıslara yüzde 25'lik bir vergi uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, bu yıl güneş pilleri tarifesinin %25'ten %50'ye çıkacağı bilgisi veriliyor.

Açıklamada, gemiden kıyıya vinçlere yüzde 25, şırınga ve iğnelere yüzde 50 oranında yeni tarife uygulanacağı, bazı solunum cihazları ve yüz maskeleri de dahil olmak üzere bazı kişisel koruyucu ekipmanlara yönelik tarifelerin yüzde 0-7,5 arasında artırılacağı belirtildi. %25'i aktarıldı.

Açıklamada, kauçuk tıbbi ve cerrahi eldivenlere ilişkin tarifelerin 2026 yılında yüzde 7,5'ten yüzde 25'e çıkacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir