Arap dışişleri bakanları BM Güvenlik Konseyi'nde UNRWA'yı savundu

Arap bakanlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) düzenlenen UNRWA oturumunda konuştu.

İlk söz alan Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Attaf, Filistin halkının yaşadığı trajedide UNRWA'yı son umudu olarak gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Bu Birleşmiş Milletler kurumu açık saldırılara maruz kaldı. Utanç verici bir şekilde hedef alındı. Yayılmacı işgalci güç İsrail'in hedefi haline geldi.” Dedi.

Attaf, UNRWA'nın finansmanını azaltmak ve varlığına son vermek için yanıltıcı bahaneler kullanıldığına dikkat çekerek, “Çünkü bu, İsrail'in Filistin davasını tasfiye etme ve Filistin devlet projesinin içeriğini tamamen yok etme planının önemli bir bileşenidir” dedi. dedi.

Filistinli mülteciler var olduğu sürece UNRWA'nın varlığını ve faaliyetini sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Cezayirli Bakan, uluslararası topluma cesaret göstermeye ve UNRWA'yı korumaya çağrıda bulundu.


“Gazze'de insani yardım çabalarının omurgasını oluşturan tek kurum var, o da UNRWA.”

Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Gazze'de 2,3 milyon Filistinlinin açlık çektiğini hatırlatarak, bunu yaratan tek kurum var, o da UNRWA. İsrail tüm bunları durdurmak istiyor, buna izin vermeyin.” O bağırdı.

Safadi, İsrail'in UNRWA'ya yönelik “cadı avının” uzun zaman önce başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “UNRWA'ya yapılan saldırının amacı, Filistinli mültecilerin haklarını, Filistin meselesini ve yasadışı ve insanlık dışı işgalin varlığına ilişkin tartışmayı yok etmektir. bitmeli.” dedi.

UNRWA'nın vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz olduğunu belirten Safadi, Gazze'de özellikle çocukların açlıktan öldüğü bir dönemde bu Birleşmiş Milletler kuruluşunun her zamankinden daha gerekli olduğunu vurguladı.


UNRWA, acı çeken insanlara umut veren bir can simidi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan da BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını 6 aydır engelleyemediğine dikkat çekerek, “Bu durum, masum sivilleri bombalama ve açlık yoluyla perişan etmeye devam eden açık bir çifte standarttır.” dedi.

Bin Farhan, UNRWA'nın Filistin'deki rolünün “açık ve vazgeçilmez” olduğunu belirterek, UNRWA'yı “siyasi kayırmacılık ve korkunç önyargılar nedeniyle korkunç bir durumun kurbanı olarak acı çeken insanlara umut veren bir cankurtaran halatı” olarak nitelendirdi.

UNRWA'nın tarihte benzeri görülmemiş sert ve adaletsiz bir dezenformasyon kampanyasıyla karşı karşıya olduğunu belirten Bin Farhan, İsrail'in Filistinlilerin tek umut kaynağını sona erdirmeye çalıştığını vurguladı.

Mısır'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Osama Abdulkhalik, İsrail'i memnun etmek ve suçun faili ile mağdur arasında eşitliği sağlamak amacıyla bazı ülkelerin UNRWA'ya sağladığı fonları kesme yönündeki ikna edici olmayan gerekçelerini de reddettiğini söyledi.

Abdulhalik, “İsrail, UNRWA'yı yalan ve iftiralarla itibarsızlaştırmaya çalışırken, kurum çalışanları insani yardım çalışmalarının en güzel örneklerini sunuyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir