Araştırma: ABD'li diplomatları hedef alan gizemli 'Havana Sendromu' Rus istihbaratıyla bağlantılı

Dünyanın dört bir yanındaki ABD'li diplomatları etkilediği söylenen gizemli “Havana sendromu”nun sorumlusunun Rus istihbarat birimi olduğu iddia edildi; Kremlin suçlamaları reddetti.

REKLAM

Son yıllarda ABD'li diplomatları etkileyen gizemli bir hastalığın sorumlusunun Rus istihbaratı olabileceği açıklandı.

The Insider, Der Spiegel ve CBS'nin ortak programı tarafından yürütülen soruşturmada, bu kişilerin Rus ses silahları tarafından hedef alınmış olabileceği kaydedildi.

Dünyanın farklı yerlerinde çalışan personel, “Havana Sendromu” olarak adlandırılan hastalığın bir parçası olarak baş dönmesi gibi açıklanamayan belirtiler bildirdi.

Beyaz Saray, CIA ve FBI çalışanları da dahil olmak üzere insanlar baş ağrılarından, konsantre olma güçlüğünden ve kulaklarında yüksek, acı verici bir çınlamadan şikayetçiydi.

Bu rahatsızlıkla ilgili binden fazla raporun yapıldığı ve onlarca vakanın hâlâ resmi olarak açıklanamadığı kabul edildiği iddia ediliyor.

Hastalık ilk kez 2016 yılında Küba'nın başkenti Havana'da tespit edildiğinden adını da buradan almıştır.

ABD'li yetkililer daha önce yabancı bir gücün bu konuda hatalı olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmişti.

Kremlin suçlamaları reddetti

Kremlin, hastalığının arkasında Rus askeri istihbaratının olabileceği yönündeki haberleri yalanladı; Rapordaki iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov raporla ilgili şunları söyledi: “Bu kesinlikle yeni bir konu değil; sözde 'Havana sendromu' meselesi uzun yıllardır basında abartılıyor ve Rus tarafına yönelik suçlamalarla ilişkilendiriliyor. başlangıçtan beri.” Dedi.

Hedef istihbarat birimi '29155'

Bir ABD istihbarat raporu, enfekte kişilerin enerji veya gizli cihazlardan atılan mikrodalgalar tarafından vurulduğuna dair şüphelerin bulunduğunu söylüyor.

Yeni araştırmalar, 29155 olarak bilinen Rus askeri istihbarat biriminden ajanların “bu silahlarla” ABD'li diplomatların beyinlerini hedef almış olabileceğini iddia ediyor.

Soruşturmanın bir parçası olarak The Insider web sitesi, 29155 birimindeki memurların “ölümcül olmayan akustik silahlar” geliştirme çalışmalarından dolayı ödüllendirildiğini de yazdı.

Rapora yanıt olarak ABD'li yetkililer, “anormal sağlık olaylarını dikkatli bir şekilde incelemeye devam edeceklerini” söyledi ancak “sorumlu bir yabancı düşmanın olma ihtimalinin çok düşük olduğu” yönündeki görüşlerini yineledi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), iki yıl önce yayınladığı raporda, Havana Sendromunun, düşman bir gücün ABD diplomatlarına ve casuslarına karşı yürüttüğü küresel bir kampanya olmadığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir