Bakan Koca detayları açıkladı! Yan dalda zorunlu hizmete ilişkin yönetmelik

genişletmek

KAYNAK DHA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Sultangazi'de bir dizi programa katıldı. Bakan Koca, öğle namazının ardından esnafı ziyaret etti. Koca daha sonra Sultangazi Belediyesi'ndeki Sezai Karakoç gençlik ve engelli spor merkezinin açılışına katıldı. Açılış programının ardından Fahrettin Koca, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası olan Onkoloji Tanı ve Tedavi Hastanesi binasında incelemelerde bulundu. Denetimlerde Bakan Koca'ya Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ve partililer de eşlik etti.

“12 AMELİYATHANE VE 63 YOĞUN BAKIM BÖLÜMÜ OLACAK”

İncelemelerin ardından hastane hakkında bilgi veren Koca, şunları söyledi: “Burası 54 bin metrekare kapalı alana sahip bir bina. Daha önce diş hastanesi olarak tasarlanmıştı. Bu bina Sayın Bakanımızın çalışmalarıyla Sağlık Bakanlığımıza devredildi.” Sayın cumhurbaşkanımız bu noktada. Projenin tadilatı yapıldı. İhale ilanı önümüzdeki ay başlayacak. Özellikle bunun için binayı Sultangazi'nin büyük ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz kanser hastanesi olarak tasarlıyoruz. Onkoloji ile ilgili tüm teknik altyapının yeterli olduğu, en önemlisi hem linak, hem kemik iliği nakli hem de brakiterapinin yapıldığı bir onkoloji hastanesi olacak. Ayrıca 12 ameliyathane ve 63 yoğun bakım ünitesi de bulunacak. “Bu hastaneyi bitirmek istiyoruz.” Özellikle önümüzdeki yıl çok hızlı bir şekilde Aralık ayının son günlerinde, yılın sonuna doğru bütçemizden yatırım desteği ve buna bağlı maliyetleri valiliğe aktardık ve bu transfer neredeyse bir milyar dolarlık bir maliyetle gerçekleşti. Önümüzdeki ay da ihaleyi Koordinasyon Müdürlüğü aracılığıyla duyurmuş olacağız). “Şimdiden iyi şanslar diliyorum” dedi.

Bakan Koca duyurdu: Bolu'da iki yeni hastaneye müjde

“Ufak tefek ihtisaslarda zorunlu olan zorunlu hizmet kaldırılacak”

Yan dalda zorunlu hizmete ilişkin çıkarılacak düzenlemeyi anlatan Koca, şöyle konuştu: “Yan dalla ilgili zorunlu hizmete ilişkin aşağıdaki düzenlemeyi yapmayı planlıyoruz. Yan dalın uzmanlaşmasıyla ilgili olarak özellikle branş ihtisaslaşmasından sonra. Ana dalda ihtisas aldıktan hemen sonra başlayabiliriz, devam eden zorunlu hizmetten sorumlu olmayıp kalan zorunlu hizmeti tamamlayabiliriz. Böyle bir hizmetin bulunmadığı ve bu zorunlu hizmetin kaldırıldığı bir yönetmelik olacaktır. TBMM'de özetlemek gerekirse şu anda yan dal uzmanlığını aldıktan sonra zorunlu hizmetin yarısını tamamladıktan sonra başlayabilecekler, yapmak istediğimiz düzenleme ile yan dal uzmanlığını aldıktan hemen sonra yan dal uzmanlığına başlayabilecekler. Ana dal ihtisaslaşması başladıktan sonra kalan zorunlu hizmete de başlayabilecekler: “Onu da ortadan kaldıracağız. Başka bir deyişle onu sorumlu tutmayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir