Belçika'daki Filistinli destekçiler hakkında 'orantısız güç kullanımı' nedeniyle suç duyurusu yapıldı

Belçika'nın resmi haber ajansı Belga'nın haberine göre, başkentteki bir hukuk firması, büyükelçiliğin bulunduğu Uccle belediyesi, belediye başkanı Boris Dillies ve polis birimine karşı şikayette bulundu.

Polisin kullandığı biber gazı, tazyikli su ve coplarla yaralanan öğrenciler şikayetçi oldu.

Uccle belediye başkanı Dillies, belediye yetkilileri ve polis, 28 Mayıs'ta büyükelçilik önünde toplanan Filistinli destekçilere karşı “orantısız güç kullanmakla” suçlandı.

Polis güçlerine protestoya müdahale etme çağrısında bulunan Belediye Başkanı Boris Dillies, protestonun “izinsiz olarak gerçekleşmesi” nedeniyle polis müdahalesinin yasal ve meşru olduğunu savundu.

Dillies, yaralanan protestocular için üzüldüğünü belirterek, “Yasadışı bir gösteriye katıldığınızda bu tür risklerle karşı karşıya kalıyorsunuz” dedi.

Ne oldu?

İsrail büyükelçiliği önünde Refah saldırılarını protesto eden kalabalık, polis tarafından göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla uzaklaştırıldı.

“Yeter”, “Gazze'deki soykırımı durdurun” ve “Refah'ı kurtarın” gibi sloganlar atan protestocular, Belçika ve Avrupa Birliği'ne İsrail'e siyasi ve ekonomik ambargo uygulanması çağrısında bulundu.

Polisin müdahalesinin ardından bir kişi copla yüzünden yaralandı, bir kişi ise yüzüne tazyikli su sıkılarak göz ameliyatı olmak zorunda kaldı.

Brüksel Özgür Üniversitesi öğrencileri dün de aynı yerde toplantı çağrısında bulundu ve yerel saatle 18.00'de düzenlenen protesto polisin müdahalesiyle dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir