Beyaz Saray'dan İsrail'in İran'a saldırı haberine 'yorum yok'

Beyaz Saray sözcüsü Jean-Pierre günlük basın toplantısında Ortadoğu'daki son gelişmeleri ve İsrail'in İran'a yönelik son saldırısı haberlerini değerlendirdi.

Amerikalı sözcü, “Ortadoğu'daki son gelişmelerle ilgili sorularınız olduğunu biliyorum ama bu haberle ilgili şu anda herhangi bir yorumumuz yok” dedi. dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in gün içerisinde konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını ancak olayı takip ettiklerini belirten Jean-Pierre, Ortadoğu'da gerilimin artmasını istemediklerini vurguladı.


Blinken açıklaması: 'Saldırıya karışmadık'

Öte yandan İtalya'daki G7 zirvesinde hazır bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'in İran'a yönelik son saldırısı haberlerine ilişkin şunları söyledi: “Bu konuyu şimdi konuşmayacağım ama biz bu saldırılara dahil değiliz.” Sadece açıklamasını yaptı.

Hedeflerinin Gazze'deki krizi çözmek olduğunu ve İran'a karşı İsrail'e tam destek verdiklerini vurgulayan Blinken, Refah'taki duruma ilişkin de tutumlarını dile getirdi.


“Refeh'teki askeri operasyona destek veremeyiz”

Blinken, İsrail'in saldırı hazırlığı yaptığı söylenen Refah'ta hâlâ 1,4 milyon insanın bulunduğunu ve bu sivillerin güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Blinken, kente sığınan Filistinlilerin can güvenliği konusunda atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayarak, “Refah'ta kapsamlı bir askeri operasyonu destekleyemeyiz.” dedi.


İsrail'in İran ve Suriye'ye saldırdığı yönündeki suçlamalar

İran devlet televizyonu, İran hava kuvvetleri üssünün bulunduğu İsfahan vilayetinin kuzeydoğusunda patlamaların duyulduğunu duyurdu. İran'ın resmi IRNA ajansı da patlama seslerinin Tebriz eyaletinin kuzeybatısından geldiğini kaydetti.

Amerikan medyası, ABD'li yetkililere dayanılarak yayımlanan haberlerinde, İsrail'in İran'a saldırı düzenlediğini bildirdi.

İsrailli yetkililer konu hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da İranlı yetkililer henüz doğrudan İsrail'i suçlamıyor.

Öte yandan Suriye haber ajansı SANA'nın askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail'in ülkenin güney sınırlarında hava savunma sistemlerinin bulunduğu birçok noktaya füze saldırıları düzenlediği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir