Biden, Erdoğan'dan Rusya'ya yönelik yaptırımların ihlal edilmesini önleme taahhüdünde bulunmasını isteyecek

Biden, zirvede ülkesinin, Türk şirketlerinin Rusya'ya yönelik yaptırımların ihlal edilmesinde oynadığı rolden duyduğu rahatsızlığı dile getirecek.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden'ın 9 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul edeceği bugün Ankara ve Washington tarafından resmen doğrulandı.

Erdoğan, bu ziyaretle Donald Trump'tan bu yana ilk kez Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımını yaklaşık 20 ay geciktirmesi, son zamanlarda Ankara ile Washington arasındaki gerilimi artırdı.

Daha önce Ankara'nın Moskova'dan S-400 savunma sistemini satın alması iki NATO müttefiki arasında kriz yaratmış, bu gerilim Washington'un Türkiye'yi F-35 savaş uçağı projesinden çıkarmasına ve F-16 savaş uçağı satışını askıya almasına yol açmıştı.

Rusya'ya yönelik yaptırımlar ihlal edilmemeli

Reuters'in haberine göre Biden, zirvede ülkesinin, Türk şirketlerinin Rusya'ya yönelik yaptırımların ihlal edilmesinde oynadığı rolden duyduğu rahatsızlığı dile getirecek.

ABD Maliye Bakanlığı son kararlarında bazı Türk kişi ve şirketlerini yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

Reuters'in röportaj yaptığı üst düzey bir ABD'li yetkiliye göre Washington, bu toplantıyı, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşta kullandığı araç ve teçhizatın Türkiye üzerinden transferinin tamamen yasaklanması için destek aramak için bir fırsat olarak görüyor.

ABD'li yetkili, Biden yönetiminin ziyaret sırasında Ankara'dan, Rusya ve giriş noktası olarak bilinen diğer ülkelerde kimyasallar ve mikroçipler gibi “çift kullanımlı” mallara yasak getirilmesi yönünde taahhüt almak istediğini söyledi.

ABD'deki ilgili kurumların, Türkiye'nin yaptırımlar konusunda gerekli çabayı göstermesi gerektiğine ikna olmadığını kaydeden ABD'li yetkili, Ankara'nın kapıyı kapatmak yerine daha iddialı bir duruş sergilemesi ve yerli şirketleri bu konuda uyarması isteneceğini söyledi. göz.

Suriye'de PKK'ya destek

ABD'nin Suriye'de PKK'nın ana omurgasını oluşturan YPG ve PYD'ye verdiği destek, şu anda iki ülke arasındaki en önemli konulardan biri.

Erdoğan'ın zirvede ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG'ye verdiği destekten rahatsızlık duyacağı kesin.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, ortak savunma projeleri ve ekonomik ilişkiler de tartışılacak diğer önemli konular arasında yer alıyor.

Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının artık sona ermesi gerektiği ve iki devletli çözümün Biden'a yüz yüze sunulması gerektiği mesajını bir kez daha iletecek.

Zirvede ayrıca F-16'ların tedarik ve modernizasyon sürecinin hızlandırılması da tartışılacak.

Erdoğan, Biden ile uluslararası zirvelerde görüşmüştü ve en son geçtiğimiz Temmuz ayında Litvanya'da düzenlenen NATO zirvesinde bir araya gelmişti. İki lider ilk kez Oval Ofis'te bir araya gelecek.

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler ivme kazandı. MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ABD'ye giderek kritik temaslarda bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet, Cuma günü Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar ile de görüştü. Heyet ayrıca MİT Başkanı İbrahim Kalın'la da görüşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir