Birleşmiş Milletler: Haiti'deki durum “korkutucu”

BM, çete şiddetinin geçen yıl 4.451 kişiyi öldürdüğünü ve 1.668 kişiyi yaraladığını bildirdi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi'nin yayınladığı raporda Haiti'de 2024 yılının ilk üç ayında 1.554 kişinin öldüğü, 826 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler, kaosun hüküm sürdüğü Haiti'de durumun “korkunç” olduğunu, yılbaşından bu yana 1.500'den fazla kişinin çete şiddetinden öldüğünü ve ülkeye her geçen gün daha fazla silah girdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği tarafından bugün (28 Mart) yayınlanan bir raporda “yolsuzluk, cezasızlık ve kötü yönetim, artan çete şiddetiyle birleşerek Haiti'de hukukun üstünlüğünü aşındırıyor ve devlet kurumlarını felaketin eşiğine itiyor” deniyor. yıkılmak.” ”

Mevcut durumun ülkeyi “korkunç bir duruma” soktuğu ve mağdur sayısının hızla arttığı kaydedildi.

Amerika kıtasının en fakir ülkelerinden biri olan Haiti, suç çetelerinin yarattığı şiddet sarmalı ve iktidar boşluğu nedeniyle ekonomik çöküşün eşiğinde.

Başbakan Ariel Henry'nin istifasını isteyen silahlı çeteler, 2 ve 3 Mart tarihlerinde güvenlik güçleriyle çatışarak başkent Port-au Prince yakınlarında bulunan iki cezaevine ve Croix des Bouquets bölgesine silahlı saldırı düzenledi.

Çatışmalarda 4 bine yakın mahkum cezaevinden firar etti, 12 kişi ise hayatını kaybetti.

Uzun yıllardır siyasi, ekonomik ve güvenlik krizleri gibi temel sorunlarla boğuşan Haiti bile 11 milyonu aşan nüfusuyla kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

Haiti, 7 Temmuz 2021'de Başkan Jovenel Moise'un öldürülmesiyle iktidar boşluğu dönemine girdi.

Moise'nin ölümünün ardından tüm yetkileri eline alan Başbakan Henry, ülkede yaşanan huzursuzluklara ve kamuoyundaki hayal kırıklığına bir çözüm bulamadı ve şiddetin daha da artmasını engelleyemedi.

Moise suikastının ardından ülkede suç, hırsızlık, gasp ve çete savaşları zirveye ulaştı.

Henry'nin defalarca verdiği sözlere rağmen seçimlerin yapılamaması ülkede protesto dalgasına neden oldu.

Henry, iki hafta önce bir geçiş konseyi oluşturulduktan sonra istifa etme sözü verdi; ancak parti liderleri arasındaki çekişmeler nedeniyle bu aşamaya ulaşmak son derece zordur.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, çete şiddetinin geçen yıl 4.451 kişiyi öldürdüğünü ve 1.668 kişiyi yaraladığını tespit etti.

Raporda, yalnızca 2024 yılının ilk üç ayında 1.554 kişinin öldüğü, 826 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

BM raporu, çete üyeleriyle tacize uğramaya zorlanan kadınlar, rehinelere tecavüz ve kocaları gözleri önünde öldürülen (ve bu ana tanık olmaya zorlanan) kadınlar da dahil olmak üzere Haiti'deki yaygın cinsel şiddet hakkında bilgi verdi.

Ayrıca intikam ve ceza korkusuyla çete saflarından çıkamayan çocukların (kız ve erkek) silah altına alınarak sömürüldüğüne dikkat çekildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, video mesajıyla paylaştığı rapora ilişkin açıklamasında, “Bütün bu uygulamalar çok kötü ve bir an önce durdurulmalı” dedi.

Raporda, artan çete şiddetine karşı kurulan “öz savunma birimleri” adı verilen oluşumlara dikkat çekilerek, bu kişilerin adaleti kendi elleriyle sağlamaya devam ettiği uyarısı yapılıyor.

REKLAM

Raporda, “Adi suçlarla suçlanan veya suç çeteleriyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişiler, bu tür çeteler tarafından linç edilmeye, taşlanmaya, sakat bırakılmaya veya diri diri yakılmaya devam edildi” denilerek, geçen yıl 18'i kadın olmak üzere en az 528 linç vakasının rapor edildiği belirtildi. , bu yıl ise takip eden yılda şu ana kadar 59 linç vakasının daha bildirildiği bildirildi.

Raporda, şiddeti durdurmak için uygulanan uluslararası silah ambargosuna rağmen Haiti sınırları boyunca hâlâ güçlü bir silah ve mühimmat akışının olduğu belirtiliyor.

Çatışmaların yaşandığı ülkeye silah ve mühimmat kaçakçılığının durdurulması için ulusal ve uluslararası denetimlerin sıkılaştırılması çağrısında bulunuldu.

“Sahadaki vahim duruma rağmen silahların hâlâ dolaşımda olması şok edici” diyen Turk, şunları ekledi: “Silah ambargosunun daha etkili bir şekilde uygulanması çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir