Birleşmiş Milletler, İsrail'in Nusayrat'a yönelik saldırısı karşısında “derin şok” yaşandığını açıkladı

Laurence, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında İsrail'in Nusayrat mülteci kampına yönelik saldırılarına ilişkin görüşlerini açıkladı.

İsrail ordusunun Nusayrat'ta 4 mahkumu sivillerin elinden kurtarmak için yaptığı saldırıların yarattığı etki karşısında derin bir şok yaşadıklarını belirten Laurence, şöyle konuştu: “Çoğu sivil olmak üzere yüzlerce Filistinlinin öldürüldüğü ve yaralandığı bildirildi. Nüfusun yoğun olduğu bir bölge, İsrail ordusunun savaş yasalarında öngörülen ayrım ve orantılılığı ihlal ediyor.” “Ve ihtiyatlılık ilkelerine uyum konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor.” dedi.

Filistinli silahlı grupların çoğu sivil olmak üzere mahkumları tutmaya devam etmesinden derin üzüntü duyduğunu söyleyen Laurence, her iki tarafın da bu tür eylemlerinin “savaş suçu teşkil edebileceğini” vurguladı.

Laurence, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk'ün, BM Güvenlik Konseyi'nin dün kabul ettiği, Gazze'de ateşkes ve tutukluların bir kısmının serbest bırakılması çağrısında bulunan 2735 sayılı kararı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Gazze'nin çaresiz halkına insani yardımın tam ve sınırsız akışının sağlanmasının aciliyetinin altını çizen Laurence, Türkiye'nin, üzerinde nüfuz sahibi olan taraflara ve ülkelere, barışı sağlamak için çabalarını en üst düzeye çıkarmaları çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

İsrail ordusunun 8 Haziran'da Nusayrat mülteci kampına ve Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki çeşitli bölgelere karadan, havadan ve denizden başlattığı eş zamanlı ve yoğun saldırılarda 64'ü çocuk, 57'si kadın 274 Filistinli hayatını kaybetti. Bunlardan 161'i çocuk, 161 kişi öldürüldü. Aralarında kadınların da bulunduğu 698 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir