Brent petrolün varil fiyatı 87,56 dolar

Cuma günü 89,83 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,21 dolardan tamamladı. Brent ham petrolünün varil fiyatı bugün saat 09.14 itibarıyla yüzde 0,73 düşerek 87,56 dolara geriledi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 83,14 dolardan satılıyordu.

Petrol fiyatları, Gazze'de ateşkes çabalarının artması ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle haftaya düşüşle başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Filistin arasında ateşkes konusunu görüşmek üzere Suudi Arabistan'daki bölgesel ortaklarla bir araya geldi.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken'in Gazze'deki ateşkes çabaları ve tutukluların serbest bırakılması konusunu görüşeceği, Gazze'ye insani yardım konusunu görüşeceği söylendi.

Önemli petrol üreticilerinin ve ticaret yollarının bulunduğu Orta Doğu'da ateşkes ihtimali, arz kaygılarını azaltarak petrol fiyatlarındaki düşüşe destek verdi.

Diğer yandan, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına ilişkin belirsizlikler petrol fiyatları üzerindeki etkisini azaltıcı olmaya devam ediyor.

ABD'de geçen hafta açıklanan veriler karışık sinyaller verirken, Fed'in yılın son çeyreğine doğru ilk faiz indirimini yapacağına dair beklentiler para piyasalarında fiyatlara yansımaya devam ediyor.

Yüksek faiz oranları ABD dolarının diğer para birimlerine karşı güçlenmesine neden olarak petrolü diğer para birimlerini kullanan ülkeler için daha pahalı hale getiriyor. Bu durum petrol fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Teknik olarak Brent petrol için 87,87 ile 88,16 dolar arasındaki bandın direnç, 87,43 ile 87,28 dolar arasındaki bandın ise destek bölgesi olarak görülebileceğini belirtmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir