El Nino ne zaman bitecek?

WMO El Nino hakkında bir rapor yayınladı. “Geçen yıldan bu yana etkili olan, dünya genelinde küresel sıcaklıkların artmasına ve aşırı hava koşullarının artmasına neden olan El Nino, artık sona erme işaretlerini gösteriyor.” Raporda, bu yılın temmuz-eylül döneminde La Nina'yı görme ihtimalinin yüzde 60 olarak tahmin edildiği belirtiliyor.

Raporda, son 9 yılın tarihteki en sıcak dönem olduğu ve 2020'den 2023 sonuna kadar aktif olan La Nina'nın soğutma etkisinin bunu engelleyemediği belirtiliyor.

Gezegen ısınmaya devam edecek

Raporda görüşlerine yer verilen WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, şunları söyledi: “Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, kaydedilen en sıcak yıl oldu.” dedi.

El Nino etkisinin sona ermesinin “iklim değişikliğinde uzun vadeli bir duraklama” anlamına gelmediğini vurgulayan Barrett, ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle gezegenin ısınmaya devam edeceğini kaydetti.

“Olağanüstü yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları önümüzdeki aylarda da önemli bir rol oynamaya devam edecek. Atmosferimizdeki ekstra ısı ve nem nedeniyle hava koşullarımız daha zorlu olmaya devam edecek.” Barrett, “WMO'nun en büyük önceliği” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir