Filistin Sağlık Bakanlığı uyardı: Gazze hastanelerindeki jeneratörler çalışmayı bırakacak

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Gerekli yakıt sıkıntısı nedeniyle hastanelerdeki elektrik jeneratörlerinin durduğu konusunda uyarıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve insani yardım kuruluşlarına “hastalara sürekli hizmet sağlamak ve hayatlarını korumak için gereken yakıtı hızla sağlamaya” çağrıda bulunuldu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana bölgeye yardım erişimini kısıtlaması, kuşatma altındaki bölgeye gıda, ilaç ve yakıt tedarikinde sorunlara yol açtı.

İsrail'in sağlık tesislerine yönelik saldırıları birçok hastanenin rafa kaldırılmasına ve faaliyetlerinin durdurulmasına neden oldu.

BM Sağlık Hakkı Özel Raportörü Tlaleng Mofokeng, 7 Ekim 2023'ten bu yana özellikle sağlık alanında çok sayıda ciddi insan hakkı ihlalinin yaşandığını kaydetti.

Şu anda Gazze'de konuşulacak bir sağlık sisteminin kalmadığını ve tamamen yıkıldığını belirten Mofokeng, Birleşmiş Milletler ve insani yardım kuruluşlarının Gazze'de sağlık dahil tüm sektörlerdeki eksiklikleri gidermek için çaba gösterdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir