Fransa, Ukrayna'ya yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi gönderecek

Fransa Savunma Bakanı Sébastien Lecornu, Paris'in Ukrayna'ya “yüzlerce” Aster30 zırhlı personel taşıyıcı ve uçaksavar hava savunma sistemi göndereceğini duyurdu.

REKLAM

Fransız bakan, La Tribune gazetesine verdiği röportajda, ülkesinin 'Ukrayna'ya' yeni yardım paketi kapsamında yüzlerce eski ama 'hala çalışır durumda' zırhlı personel taşıyıcı ve Aster30 model uçaksavar savunma sistemlerini teslim edeceğini söyledi. Rusya'ya karşı savaşıyor. .

Ukrayna ordusunun operasyonel kapasitesi artacak

Lecornu, şunları söyledi: “Bu kadar geniş bir cephe hattını korumak için Ukrayna ordusunun zırhlı personel taşıyıcılarımıza ihtiyacı var. Bu, kara birliklerinin hareketliliği açısından kesinlikle hayati önem taşıyor. Daha önce kullanılan ve halen çalışır durumda olan bu eski teçhizat, Ukrayna'ya önemli faydalar sağlayabilir.” Ukrayna ordusu, bu yıla kadar “Ve gelecek yılın başına kadar yüzlercesini sevk edebiliriz” dedi.

Fransız Ordusu, 40 yılı aşkın süredir kullandığı “VAB” model zırhlı araçlar yerine son dönemde yeni nesil “Griffon” model zırhlı araçları kullanmaya başladı.

Kiev'in uçaksavar savunma kabiliyetini güçlendirme yönündeki acil taleplerine yanıt vermek isteyen Paris, “Aster 30” modeli uçaksavar füze savunma sistemini gönderecek.

Fransız bakan, Ukrayna ordusu için de çok kısa sürede uzaktan kumandalı mühimmat geliştirdiklerini ve bu mühimmatın bu yaz teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Lecornu daha önce yaptığı bir açıklamada, bazı yerli silah üreticilerinin, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşına yardımcı olmak için en gerekli askeri teçhizatı doğrudan Ukrayna topraklarında üretmeyi planladığını söylemişti.

Lecornu, “Üç Fransız şirketi, Ukrayna topraklarında yedek parça ve belki de gelecekte mühimmat üretmek için özellikle insansız hava araçları ve yer ekipmanları alanlarında Ukraynalı şirketlerle ortaklıklar kuracak” dedi. İfadesini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Rusya, Ukrayna'nın enerji altyapısını İHA'lar ve füzelerle yoğun bir şekilde bombaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir