Gazze hükümeti İsrail saldırılarının ardından enkaz altında kalan cesetleri kazmaya başladı

Gazze'nin kuzeyindeki sivil savunma birimi başkanı Ahmed el Kahlut, yaptığı açıklamada, aylardır devam eden İsrail saldırıları nedeniyle enkaz altında arama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Kahlut, “Sağlık Bakanlıkları, Vakıflar ve Sivil Savunma Birimi yetkililerinden oluşan komite, Gazze'nin kuzeyinde yıkılan evlerin enkazından ceset çıkarmak için gönüllülerin desteğiyle çalışıyor.” dedi.

Enkazdan çıkarılacak cenazelerin inceleneceğini, kimliklerinin belirleneceğini ve belgelendikten sonra Gazze Şeridi'nin kuzeyinde belirlenen mezarlıklara defnedileceklerini söyleyen Kahlut, çalışmalarına bulundukları yerden devam edeceklerini vurguladı. . yaklaşık 100 günlük bir aradan sonra durduruldu.


“Geride sadece çekiçlerimiz ve ellerimiz kaldı”

Kahlut, sivil koruma ekiplerinin ve gönüllülerin bu iş için uygun donanıma sahip olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İsrail ordusu ekiplerimizin ekskavatörlerini, buldozerlerini ve makinelerini imha ettikten sonra geriye yalnızca çekiçlerimiz ve ellerimiz kaldı.”

Ekibin Cibaliya ilçesinde Faluca bölgesinde Ubeyd ailesine ait 5 katlı bir apartmanın enkazında çalışmaya başladığını belirten Kahlut, şöyle konuştu: “Bu apartmanın enkazı altında 60'tan fazla ceset var. Bunları ortadan kaldırmak için ilkel araçlarla çalışacağız.” dedi.


Koruyucu kıyafet, steril ve tıbbi ekipman yok

Gazze'nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi Hemşirelik Bölüm Başkanı İyd Sabah, Sağlık Bakanlığı'nın cenazelerin defnedilmesiyle görevli komitenin üyesi olduğunu vurguladı.

Sabah, Sağlık Bakanlığı'nın enkaz altında kayıp kişiler hakkında bilgisi olduğunu, cenazelerin enkaz altından çıkarılıp defnedilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Sabah, bakanlığın bu iş için koruyucu kıyafet, steril ve tıbbi malzeme gibi gerekli donanıma sahip olmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden, Gazze'nin kuzeyinde öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin kurtarılması için gerekli tıbbi ekipmanın sağlanması amacıyla hükümet komitesine destek verilmesi çağrısında bulunan Sabah, Gazze genelinde halen enkaz altında 10 bine yakın kişinin bulunduğunu hatırlattı.


Ubeyd ailesinin evinden 10 cenaze çıkarıldı

Ubeyd ailesine ait 5 katlı apartmanın enkazında başlayan çalışmalar kapsamında aralarında 6 yaşında bir kız çocuğu ve bir kadının da bulunduğu 10 ceset çıkarıldı.

Enkazdan çıkarılan cesetlerin çoğunun çürümeye yüz tutmuş olduğu görüldü.

Çöken apartman sakinlerinden Tarık Ubeyd, şunları söyledi: “İsrail'in evi hedef alması ve 70'e yakın kişinin hayatını kaybetmesinden 150 gün sonra, sivil savunma ekibi ve gönüllüler yaklaşık 60 kişinin cenazesini binanın altından çıkarmak için çalışma yürütüyor. Daire çöktü.” dedi.

Ubeyd, “Gönüllüler, henüz birinci sınıfa giden kızım Şam'ın cesedini çıkarmayı başardılar” dedi. dedi.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten itibaren yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı sivil yerleşim yerleri, hastaneler, okullar ve barınaklara yönelik saldırılarını sürdüren yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor. insani yardım girişi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685'i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 488 Filistinli öldürüldü, 77 bin 643 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir