Güney Kore, düşük doğum oranı nedeniyle “ulusal nüfus acil durumu” ilan etti

Yonhap haberine göre Başkan Yoon, başkent Seul'ün güneyindeki Seongnam araştırma ve geliştirme merkezinde “düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus” konulu toplantıda konuştu.

Yoon, hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele için her türlü çabayı göstereceğini belirterek, “Bugün resmi olarak ulusal nüfus acil durumu ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini devreye sokacağız.” dedi.

Yoon, bu bağlamda üç ana alana odaklanacaklarını söyledi: “İş ve yaşamı dengelemek, çocuk bakımını iyileştirmek ve daha iyi barınma sağlamak.”

Ebeveynlerin eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakım desteklerinin artırılacağı ve ilkokullarda okul sonrası programların genişletileceği sözünü veren Yoon, tedbirlerin uygulanmasını sağlamak amacıyla geçici olarak Stratejik Nüfus Planlama Bakanlığı'nın kurulacağını kaydetti.

Güney Kore, 2023'te doğum oranının en düşük olduğu ülkeler arasında 0,72 ile ilk sırada yer aldı.

Güney Kore İstatistik Enstitüsü'nün 19 Mart'ta yeni doğan bebek sayısına ilişkin yayınladığı veriler, ülkede yıllık doğum sayısında yaşanan düşüş eğiliminin son yıllarda da devam ettiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir