İran, Avustralya'ya Nota İletti – Son Dakika Haberleri

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İran'ın protesto notası, bakanlığa çağrılan Tahran'daki Avustralya Maslahatgüzarına iletildi.

Avustralyalı diplomata, Canberra hükümetinin üst düzey İranlı yetkililere ve bazı kurumlara uyguladığı yaptırımların “yasadışı” ve “sorumsuz” olduğu ve Tahran'ın yaptırımlara yanıt verme hakkını saklı tuttuğu bilgisi verildi.

Avustralya'nın İran'a yaptırımları

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, 14 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada, “İran'ın Ortadoğu'daki istikrarı bozucu eylemlerine yanıt olarak, aralarında Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani ve Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani'nin de bulunduğu beş üst düzey İranlı yetkiliye yaptırım uygulamaya karar verdiğini” duyurdu. Doğu.”

Canberra hükümeti ayrıca, 13 Nisan'da İran'a bağlı ticari bir gemiye el koyan Devrim Muhafızları Donanması ile birlikte İran'ın füze ve insansız hava aracı programlarının geliştirilmesine katkıda bulunan 3 kurum ve şirketi de yaptırım listesine eklediğini duyurdu. İsrail.

Açıklamada, “Bu karar, İran'ın Nisan ayında İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş insansız hava aracı ve füze saldırısının ardından ortaklarımız tarafından son haftalarda alınan yaptırım önlemleriyle tutarlıdır. Avustralya, İran'a yıkıcı faaliyetlerini durdurması için baskı yapmaya devam edecek ve uluslararası hukuka saygı duyacaktır.” ifadesine yer verildi. ” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir