İstanbul'da taksi şoförünü öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Tutuklu sanık Yoosef Bagherian Gharehtapeh, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Duruşmada merhum Yaşar Yanıkyürek'in ailesi ve tarafların avukatları da hazır bulundu.

Savunmasını sunan sanık Gharehtapeh, yüksek lisans diplomasına sahip olduğunu ve ülkesinde muhasebeci olarak çalıştığını, Türkiye'ye kaçak yollardan girmediğini belirtti.

Gharehtapeh, 30 farklı hafıza ilacı kullandığı için kazayı hatırlamadığını, kaza sonrasında tüm ilaçlarının polis tarafından alındığını, dolayısıyla hiçbir şey hatırlamadığını iddia etti.

Sanık olaya ilişkin görüntüleri gördüğünü ancak hiçbir şey hatırlamadığını iddia etti.

Türkiye'ye yeni geldiğini ve çalışmadığını belirten Gharehtapeh, çantasının sapı kırıldığı için yanında koli bandı bulunduğunu, yürüyüş için taksiye bindiğini ve sonrasında çok korktuğunu söyledi. kaza. kaza geçirdi ve intihar etmek istedi.

Kürsüye çıkan Yanıkyürek'in oğlu, sanığın cinayeti bilerek ve planlayarak işlediğini, bunu hatırlamamasının mümkün olmadığını belirterek, sanığın en ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu.


İlk duruşmada karar çıktı

Duruşmada esas hakkında görüş bildiren savcı, sanığın “silahla yağma” ve “suçun gizlenmesi suretiyle kasten adam öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. delilleri ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak veya tespit edilmesini önlemek.”

Mütalaaya karşı savunması sorulduğunda sanık Gharehtapeh, öldürme kastıyla hareket etmediğini, üzgün olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını ifade etti. Sanığın son sözleri “Söyleyecek bir şeyim yok” oldu. dedi.

Davayı karara bağlayan adli komisyon, sanıklara “suçun gizlenmesi, delillerin ortadan kaldırılması veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahla yağmalama” suçundan ise 13 yıl hapis cezası verdi. .

Mahkeme, sanığın eylemlerinden dolayı samimi bir pişmanlık göstermemesi nedeniyle cezada indirime gitmedi.


Savcılıktan

İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 17 Nisan'da Tarabya ilçesinde taksi şoförü Yaşar Yanıkyürek'in plakası bilinmeyen araçtan atıldığı, olay yerinden hızla uzaklaşan taksinin ise Maslak'ta polis tarafından durdurulduğu belirtildi. Büyükdere Caddesi'nde İranlı sürücü Yoosef Bagherian Gharehtapeh tutuklandı.

İddianamede, sanık Gharehtapeh'in olay günü taksi ücreti anlaşmazlığı nedeniyle mağduru öldürdüğünü iddia ettiği, daha sonra mağdura ait parayı almak için mağduru bıçakladığını iddia ettiği belirtiliyor. Araç içi görüntülerde, sanığın, maktulü arka koltuktan başlayarak sağ boynundan başlayarak defalarca bıçakladığı ve sürücü koltuğuna geçerek maktulü yandan bıçakladığı görülüyor.

İddia makamı, sanığın önceden belirlenen plana göre hareket ettiğini, yanında bulunan plastik kelepçe, makas ve koli bandına bakıldığında sanığın mağduru yağma amacıyla öldürdüğünün açıkça ortaya çıktığını vurguluyor. .

Savcılık, sanık Gharehtapeh'in “kasten adam öldürme, suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak veya yakalanmasını önlemek amacıyla kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. ve “silahlı yağma”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir