Kavurucu sıcaklar kapıda: 45 dereceye ulaşacak

Yazın gelmesiyle birlikte sıcaklar etkisini göstermeye başladı. Ülke genelinde 4 ila 12 derece arasında sıcaklık artışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Daire Başkanı Şahin Şahbaz, bu hafta ülkeyi vuracak sıcaklıkları değerlendirdi.

Geçen haftadan bu yana etkili olan yağışlı havanın Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldükten sonra yerini sıcak havalara bırakacağını belirten Şahbaz, şöyle konuştu: “Ülkemiz, başlangıç ​​dediğimiz yapının etkisi altına girecek. Dolayısıyla bugünden itibaren sırtlarda hafif bulutlu, açık ve sıcak bir hava önümüzdeki hafta sonuna kadar yaşanacak” dedi.

Sıcaklıkların Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyrettiğini belirten Şahbaz, şöyle konuştu: “Sıcaklıklar hızlı bir artışla birlikte, Marmara, Ege, Akdeniz, Orta Okyanus, Anadolu ve Batı'nın iç kesimlerinde hissediliyor. Karadeniz bölgeleri mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde.” Ülkenin geri kalanında sıcaklıkların mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkmasını bekliyoruz ve bunun hafta sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz.”

Hafta sonundan sonra ülkede yeni bir yağış sistemi yaşanacağını belirten Şahbaz, yağışlarla birlikte batı bölgelerden başlayarak sıcaklıkların mevsimsel seviyelere düşeceğini söyledi.

Şahbaz, bu hafta gözlemlenen sıcaklıkların “Afrika sıcaklıkları” olarak tanımlanan sıcaklıklar arasında olmadığını açıkladı.

3 büyükşehirde hava durumu

Ankara, İstanbul ve İzmir'e 3 gün boyunca yağmur yağmayacağını belirten Şahbaz, Ankara'da sıcaklıkların mevsim normallerinin 8-9 derece üzerinde seyredeceğini söyledi.

İstanbul'da sıcaklığın bugün 32 derece, çarşamba ve perşembe günü ise 34 derece olacağını belirten Şahbaz, sıcaklıkların mevsim normallerinin 9-10 derece üzerine çıkacağını, bazı bölgelerde sıcaklığın daha da artabileceğini söyledi.

Şahbaz, İzmir'de sıcaklığın bugün 38 dereceye, Çarşamba ve Perşembe günü ise 40 dereceye çıkacağını kaydetti.

Kavurucu sıcaklar kapıda: 45 dereceye ulaşacak

Antalya'da sıcaklığın 45 dereceye ulaşması bekleniyor

Antalya'da sıcaklıkların hafta sonuna kadar daha da artacağı ve mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde olacağı uyarısı yapıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, son meteorolojik değerlendirmelere göre halen mevsim normallerinin üzerinde olan hava sıcaklığının hafta sonuna kadar daha da artacağı belirtiliyor.

Açıklamada: “Antalya'da hava sıcaklığının mevsim normallerinin 8-12 derece üzerinde 37-45 derece arasında seyredeceği tahmin ediliyor. Çocuklarımız günün en sıcak saatleri olan 11.00'den 16.00'ya kadar açıktır.” “Lütfen dikkatli olun ve bölgede olmamaya dikkat edin.” ifadeler kullanıldı.

Aydın ve Manisa'da 45 derece bekleniyor

Meteoroloji değerlendirmelerine göre İzmir'de 12 ve 13 Haziran'da maksimum sıcaklığın 40 derece, Manisa'da 12 Haziran'da 45 derece, Aydın'da ise 13 Haziran'da 45 derece olması bekleniyor. Balıkesir'de sıcaklığın 12 Haziran'da 42 derece olması beklenirken, Çanakkale'de en sıcak günün 14 Haziran'da 36 derece olacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir