Kolombiya, Milei'nin 'terörist' açıklamasının ardından Arjantinli diplomatları sınır dışı etti

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin Kolombiya lideri Gustavo Petro'yu “terörist” olarak nitelendirmesinin ardından Kolombiya, Arjantinli diplomatları sınır dışı etti

REKLAM

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya yönelik “aşağılayıcı” yorumlarda bulundukları gerekçesiyle Arjantinli diplomatların Kolombiya büyükelçiliğinden sınır dışı edilmesi emrini verdiğini duyurdu.

Açıklama, Milei'nin CNN'e verdiği ve henüz tamamı yayınlanmayan röportajında ​​Petro'yu “terörist”, “katil” ve “komünist” olarak tanımladığı açıklamalarını hatırlatıyor.

Bakanlığın açıklamasında, Milei'nin yorumunun “iki ülke arasındaki güvene zarar verdiği ve demokratik olarak seçilmiş Başkan Gustavo Petro'nun onurunu zedelediği” belirtildi.

Ocak ayında Kolombiya, Milei'nin benzer yorumlarının ardından Arjantin büyükelçisini geri çağırdı.

Kolombiya'nın ilk sol başkanı Petro, uzun süredir silahsızlandırılan M-19 gerilla hareketinin eski bir üyesi olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Röportajın bir bölümünde Milei, Petro'nun bir gerilla grubunun üyesi olarak geçmişine atıfta bulunarak, “Terörist katil olan birinden pek bir şey bekleyemezsiniz” diyor.

Röportajın tamamının Pazar günü yayınlanması bekleniyor.

Gustavo Petro ve Javier Milei karşıt siyasi ve ekonomik ideolojilere sahip liderlerdir.

Petro, Kolombiya'nın uzun süredir ihmal edilen yoksullarına yardım etmek için sosyal programlar oluşturma vaadiyle başkanlık seçimini kazandı.

Kendini anarko-kapitalist olarak tanımlayan Milei, üç haneli enflasyonu düşürmeye yönelik pahalı bakanlıkları ve programları ortadan kaldırarak kamu harcamalarını kısma sözü verdi.

Milei, kampanyasında planladığı kesimlerin ne kadar agresif olduğunu göstermek için odun yakma makinesi bile kullandı.

Arjantin dünyadaki en yüksek enflasyon oranlarından birine sahip.

Milei daha önce Petro'yu ülkesini iflasa sürükleyen “katil bir komünist”, sosyalistleri ise “insan dışkısı” olarak tanımlamıştı.

Petro, sosyal medya hesabından şu yanıtı verdi: “Hitler böyle söyledi.”

Bu arada, Bogotá merkezli düşünce kuruluşu Kolombiya Risk Analizi'nin direktörü Sergio Guzmán şunları söyledi: “Her ikisi de kalabalığa hitap ediyor. Aslında kimin daha sağcı, kimin daha solcu olduğu konusunda can sıkıcı bir rekabet içindeler. ” kanat.” değerlendirmesini yaptı.

Röportajda Milei ayrıca Meksika başkanını “cahil” olarak nitelendirerek eleştiriyor.

Petro'nun yakın arkadaşı olan ve Milei'yi eleştiren Lopez Obrador, sosyal medya hesabında Milei'yi küçümseyen ifadeler kullanarak şunları söyledi: “Arjantinlilerin bu kadar akıllı olmasına rağmen nasıl Milei gibi birini seçtiklerini hala anlamıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir