Malavi cumhurbaşkanı yardımcısını taşıyan uçakta arama çalışmaları sürüyor

Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, ülkenin başkan yardımcısını ve eski First Lady'yi taşıyan askeri uçağın bölgede kaybolmasının ardından askerlerin kuzey Malavi'deki bir kasabanın yakınındaki dağlık ormanlarda arama yaptığını söyledi.

51 yaşındaki Başkan Yardımcısı Saulos Chilima, eski First Lady Shanil Dzimbiri ve diğer sekiz kişiyi taşıyan uçak, Güney Afrika ülkesinin başkenti Lilongwe'den sabah 9.17'de ayrıldı ve 45 dakika sonra Mzuzu'ya inecekti. Havalimanının yaklaşık 370 km kuzeyindedir.

Chakwera, hava trafik kontrolünün kötü hava koşulları ve zayıf görüş nedeniyle uçağa inmemesini ve geri dönmemesini söylediğini söyledi.

Hava trafik kontrolünün uçakla temasının kesildiğini ve kısa bir süre sonra radardan kaybolduğunu söyledi.

Chakwera, “Bunun yürek parçalayıcı bir durum olduğunu biliyorum. Hepimizin korktuğunu ve endişelendiğini biliyorum. Ben de endişeleniyorum. Ancak sizi temin ederim ki, o uçağı bulmak için elimdeki hiçbir kaynağı ayırmayacağım” dedi.

Chakwera, ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail'in arama operasyonuna yardım teklif ettiğini ve başkanın uçağın daha hızlı bulunmasına yardımcı olacağını umduğu “özel teknolojiler” sağladığını söyledi.

Chakwera, eski cumhurbaşkanı Bakili Muluzi'nin eski eşi Dzimbiri'nin de yolculardan biri olduğunu söyledi. Grup, eski bir hükümet bakanının cenazesine katılmak için seyahat ediyordu. Cumhurbaşkanı, uçaktaki üç kişinin uçağı uçuran askeri mürettebattan olduğunu da sözlerine ekledi.

Chakwera, Malavililerden uçaktaki herkes ve aileleri için dua etmelerini istedi.

Chilima 2020'den beri başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir