NASA, bir evin çatısına düşen cismin UUİ'den düştüğünü doğruladı

NASA, dün yaptığı açıklamada, 2021 yılından itibaren yavaş yavaş Dünya yörüngesine doğru hareket eden bir kargo paletinin kontrollü bir şekilde Dünya'ya dönmesinin beklendiğini ancak 8 Mart'ta Florida'da bir evin çatısına bir parça düştüğünü belirtmişti.

NASA, paletin atmosfere girdiğinde tamamen yanacağını tahmin ettiğini belirterek şunları söyledi: “Mart 2021'de NASA yer kontrolörleri, yeni lityum iyonun teslimatı ve kurulumunun ardından eskiyen hidrojen hidrit pil nikelini değiştirmek için Uluslararası Uzay İstasyonu'nun robot kolunu kullandı. Yörüngedeki karakolun enerji yükseltmesinin bir parçası olarak piller.” onu içeren bir paleti uzay istasyonundan serbest bıraktı

Paletin 8 Mart 2024'te Dünya atmosferine girdiğinde tamamen yanması bekleniyordu. Ancak ekipmanın bir parçası yanmadı ve Napoli, Florida'daki bir evin çatısına düştü.

NASA, nesneyi ev sahibiyle işbirliği içinde kurtardı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

Yapılan incelemenin ardından düşen cismin, pilleri kargo paletine monte etmek için kullanılan NASA uçuş destek ekipmanının parçası olduğu belirlendi. “Parça Inconel metal alaşımından yapılmış, 1,6 pound ağırlığında, 4 inç yüksekliğinde ve 1,6 inç çapında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir