Oruçlular sahur atlamamalı – Sağlık Haberleri

genişletmek

KAYNAKİHA

Dahiliye Uzmanı Doç. Dr., Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düşse de günlük protein, vitamin ve mineral oranının değişmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ömer Akyürek, “Yeterli ve dengeli beslenmek için günün oruç olmayan kısmında en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekiyor” dedi.

Doç. Sıvı-elektrolit dengesinin korunması için iftar-sahur arasındaki dönemde yeterli sıvı alımının tamamlanması gerektiğini söyledi. Ömer Akyürek, şunları söyledi: ''Ramazan ayında sıvı ihtiyacınızı da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, soda vb.'nin yanı sıra günde ortalama en az 2-2,5 litre su içmelisiniz. . Aşağıdaki gibi içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir: Tek seferde çok miktarda su tüketilmemesi, aralıklı olarak 2-2,5 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. “Yeterli su tüketmezseniz vücudunuzun su seviyesi düşer, tuzlu su dengeniz bozulur ve yorgunluk, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, uyuşukluk, mide ağrısı, hazımsızlık, tansiyon düşüklüğü gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.” dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr., Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için yeterli ve dengeli beslenmenin önemine değindi. Dr. Ömer Akyürek oruç tutanlara yönelik beslenme önerilerini şöyle sıraladı:

“Sahur yemeği yavaş sindirilen ve besin değeri yüksek besinlerden oluşmalıdır. Protein içeriği yüksek besinler midenin boşalma süresini uzatarak açlığı geciktirir. Bu anlamda en iyi ve kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Sahur için, süt, yoğurt, peynir, yumurta, kepekli ekmek vb yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz.Sahurdan sonra yatmadan önce en az 45 dakika bekleyin.Uzun süren bir orucun ardından iftar yemeğine hemen başlamamak önemlidir. Yemekten sonra hazımsızlık yaşamamak için İftarda kan şekeri seviyeniz çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda yemek tüketmek istersiniz.Yapılan en büyük hatalardan biri de çok fazla gıdayı hızlı tüketmek sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. riske girer ve önümüzdeki günlerde kilo almanın önünü açar.

İftarda aşırı şerbetler ve yağlı tatlılar yerine; Sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilir. Yemekler hızlı yenilmemeli, yavaş ve iyice çiğnenerek yenilmelidir. Susamasanız bile iftar ve sahur arasında sık sık su içmelisiniz. Kafeinli içecekler yerine suyun yanı sıra süt, ayran, soda, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir. Çay, kahve, limonata, soda gibi içecekler suyun yerini tutamaz. Tersine, bu içeceklerin aşırı tüketimi su içme isteğini bastırabilir. İftardan 1-2 saat sonra hafif egzersizler yapmak sindirime yardımcı olacaktır. Beslenme değişiklikleri nedeniyle oluşabilecek kabızlığı önlemek için sıvı alımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. “Sebze, meyve ve kepekli ekmek, sindirimi kolay olması ve mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lif ve selüloz içermesi nedeniyle tercih ediliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir