Papa Ortadoğu'daki gelişmeleri “kaygı ve acıyla takip ediyor”

Geleneksel Pazar namazını Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'na bakan ofisinin penceresinden kutlayan Papa, konuşmasında Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

Papa, İran'ın dün gece Ortadoğu'da İsrail'e yönelik hava saldırısına değinerek, şunları söyledi: “Son saatlerde İsrail'in saldırı nedeniyle durumunun kötüleştiği haberini duayla, endişeyle, hatta üzüntüyle takip ediyorum. İran tarafından Ortadoğu'yu silahlı çatışmaya sürüklemeyin.” “Bu riskli şiddet sarmalını körükleyen tüm eylemlerin durdurulmasını tüm kalbimle rica ediyorum.” dedi.

Papa Francis, “Kimse diğerinin varlığını tehdit etmemeli, herkes barıştan yana tavır almalı. İsraillilerin ve Filistinlilerin iki devlet olarak yan yana, güvenli bir şekilde yaşamalarına yardımcı olunmalı.” dedi. dedi.

Gazze'de ateşkes çağrısını yineleyen Papa, şunları söyledi: “Gazze'de bir an önce ateşkes sağlanmalı ve müzakereler devam etmeli. İnsani bir felakete sürüklenen insanlara yardım etmeliyiz, kaçırılan rehineler derhal serbest bırakılmalıdır. Ne kadar?” Acı var, savaşa yeter, saldırılara yeter, diyaloga ve barışa evet diyorum.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir