Rusya, Amerika'nın Ortadoğu politikasını eleştirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da düzenlenen haftalık basın toplantısında güncel olayları değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in İsrail'in de aralarında bulunduğu Orta Doğu'ya yapacağı ziyaretle ilgili soruyu yanıtlayan Zaharova, Gazze Şeridi'ndeki krizin başlangıcından bu yana hem uluslararası sahnede hem de ikili görüşmelerde defalarca dile getirdiğini söyledi. Uzun süreli kriz Uzun vadeli bir ateşkes sağlanması ve Gazze halkına acilen insani yardım sağlanması gerekiyor. Söylediklerine dikkat çekti.

Zakharova, şunları söyledi: “Bölgede yaşanan trajik olaylar, Ortadoğu sorununun çözümüne yönelik siyasi ufuk net bir şekilde belirlenmeden çatışma bölgesinde kalıcı barışa ulaşmanın mümkün olmayacağını bir kez daha açıkça ortaya koyuyor.” dedi.


“Bağımsız bir Filistin devleti yaratmalıyız”

ABD'nin Orta Doğu'daki eylemlerini eleştiren Zakharova, şunları söyledi: “Amerikalı temsilciler, iki devlet formülü de dahil olmak üzere İsrail-Filistin sorununun çözümünün temellerine bağlı olduklarını alaycı bir şekilde beyan ediyorlar. Hukuki süreci tamamen gasp edenler onlardır. Son yıllarda barışın bozulmasına neden oluyor ve Filistin sorununun çözümüne yönelik uluslararası hukuki temelleri aşındırıyor.” “Ortadoğu'da benzeri görülmemiş bir patlamayı teşvik edenler onlar değilmiş gibi davranıyorlar.”

Zaharova, Filistinliler ile İsrailliler arasında kapsamlı siyasi diyaloğun BM ve BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde ve uluslararası hukuki çerçevede yeniden başlatılması gerektiğini ifade ederek, “Bu müzakereler sonucunda 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulmalıdır. Başkenti Doğu Kudüs olan İsrail'le barış ve güvenlik içinde birlikte yaşıyoruz.” ” dedi.


“ABD'de insan haklarına saygı gösterilip gösterilmediğini kontrol etmemiz gerekiyor”

ABD'deki çeşitli üniversitelerde Filistin'e destek amacıyla düzenlenen dayanışma gösterilerine değinen Zaharova, şöyle konuştu: “ABD'de aslında öğrenciler tarafından düzenlenen büyük çaplı protestolar var. Öğrenciler sokaklara çıkıp Filistin halkını destekleyen sloganlar atıyorlar. Bunlar Gösteriler ABD'nin Vietnam'daki savaşına karşı yapılan protestolara benziyor.” .” değerlendirmesini yaptı.

Zaharova, Amerikan güvenlik güçlerinin protestoculara karşı sert müdahalede bulunduğunu ve gösteriler sırasında çok sayıda kişinin tutuklandığını vurguladı.

Amerikalıların sürekli olarak herkese ders verdiğini belirten Zaharova, şöyle konuştu: “(Amerikalılar) başta Rusya olmak üzere diğer devletlerin iç işlerine karışıyorlar. Bu sefer Washington kendi sorunlu noktalarına ve büyüyen sorunlarına dikkat etmeli. Gençler ve kadınlar da dahil. ABD'de.” “İnsan haklarına saygı duyulup duyulmadığını doğrulamalıyız. Amerikan kamuoyunun ve uluslararası kuruluşların Amerikan hükümetine doğru soruları soracağını ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Amerikan polisinin barışçıl göstericilere yönelik eylemlerini kınayan açıklamalar yayınlayacağını umuyorum. ” dedi.


“İngiltere, Batı'nın Rusya'ya savaş açtığını itiraf etti”

Zakharova, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'un Reuters'e verdiği röportajda “Ukrayna'nın Rus topraklarındaki hedeflere İngiliz silahlarıyla saldırma hakkı vardır” açıklamasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk kez Batılı bir siyasetçi, Batı'nın Ukraynalılar eliyle Rusya'ya karşı bir savaş yürüttüğünü açıkça itiraf etti. Soru şu: Kendisini sözde bir örgütün liderlerinden biri olarak adlandıran bu kadar deli olmak mümkün mü? Devlet sivili? Daha doğrusu, nükleer ülkelerin işin içinde olduğunu hatırlamayacak kadar böyle bir hafıza kaybı yaşanması mümkün mü?

Zaharova, Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin önerilere açık olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Güvenlik alanındaki çıkarlarımızı dikkate alarak, gerçeklere dayanan ciddi önerileri değerlendirmeye hazırız. Ancak tehdit ve şantajın dilidir. Bizim için kabul edilemez.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir