Rusya: Ukrayna ordusunun Belgorod kentine düzenlediği saldırıda 12 kişi öldü

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun Belgorod şehrine “terörist” saldırı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, saldırının “Tochka-U” füze sistemi ile “Vampir” ve “Olha” çok namlulu roketatarlarla gerçekleştirildiği belirtilirken, şöyle devam edildi: “6 Tochka-U füzesi, 4 Vampir topu ve 2 Olha Toplar Rus hava savunma sistemleri tarafından imha edildi. Tochka-U füzesinin bazı kısımları imha edildi.” “Düşmenin ardından Belgorod şehrinde bir bina hasar gördü.” ifadelerine yer verildi.

Belgorod bölge valisi Vyacheslav Gladkov, Telegram kanalına yaptığı açıklamada, füzenin parçalarının düşmesi sonucu 10 katlı binada 16 dairenin yıkıldığını, 20 kişinin de yaralandığını söyledi.

Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Enkaz arasında 12 kişinin cesedi bulundu.” İfadesi kullanıldı.

Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, bölgeye ek sağlık uzmanlarının gönderilmesi emrini verdiğini açıkladı.

Rusya Soruşturma Komitesi de olayla ilgili soruşturma başlattı.

Putin'e bilgi verildi

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Acil Durumlar Bakanı Alexander Kurenkov ve Belgorod bölge valisi Gladkov'un Belgorod kentindeki durum hakkında Başkan Vladimir Putin'e bilgi verdiğini ve Putin'in gerekli talimatları verdiğini belirterek şunları söyledi: “Kiev yönetimi barbarca bir füze saldırısı gerçekleştirdi.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, olaya ilişkin Telegram kanalında yaptığı açıklamada, saldırının arkasında Kiev yönetiminin ve Batı'nın olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir