Türkiye ikinci astronotunu uzaya gönderdi

Atasever, bugün gerçekleştireceği uzay seferine ilişkin ise şunları söyledi: “Uçuş sırasında göğsümde, Türk bayrağının yanında, tıpkı bu iki ülkenin bayraklarının yeryüzünde yan yana olması gibi, Azerbaycan bayrağı da yer alacak. ve bu iki ulus yan yanadır, uzay yolculuğumda bile yan yana olacaklar.” Dedi.

Atasever, bugün gerçekleştirilen “Türk Uzay Bilimi Misyonu Yörüngealtı Araştırma Uçuşu”nun, Nisan 2023'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston kentinde başlayıp Uluslararası Uzay İstasyonuna kadar uzanacak Ax-3 misyonu kapsamında tasarlanan bir eğitim aşaması olduğunu söyledi. ISS).

Atasever, bu nedenle bunun “hiçbir ek maliyet olmaksızın” gerçekleştirilecek bir uzay uçuşu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK UZAY ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) olarak bu eğitim adımını bilimsel bir misyona dönüştürdük. 7 farklı bilimsel deneyi seçtik ve bunların uzay aracına entegrasyonu üzerinde aylardır çalışıyoruz. Uzay uçuşumuz için hiçbir ek ücret ödemeden yeni bir bilim misyonu oluşturduk.” “Bu uçuş kapsamında gerçekleştireceğimiz deneylerin ülkemizdeki uzay araştırma ve çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını umuyorum.”

Amerika Birleşik Devletleri'ne uçuş öncesi son hazırlıklarını yapıyor.

Atasever, deneylerine ilişkin bazı çalışmalar yapmak üzere 28 Mayıs'ta ABD'deki Axiom Space tesislerine gittiklerini, şu anda da fırlatmanın gerçekleşeceği New Mexico'daki uzay limanı tesisinde olduklarını söyledi.

Bu hafta uçuş eğitimi aldıklarını belirten Atasever, taşıyacakları deneysel ekipmanları mikro yerçekimi ortamında test etmek amacıyla manevra kabiliyeti yüksek uçaklarla aerobik uçuşlar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Atasever, uzaya götüreceği eşyalarla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Cumhurbaşkanımızın Nisan 2023'te TEKNOFEST'teki sunumumuzda teslim ettiği bayrak yanımda olacak. Annemin memleketi Azerbaycan'ın bayrağı da göğsümde Türk bayrağının yanında olacak. Ülkeler yeryüzünde yan yana ve bu iki ulus omuz omuza, benim uzay yolculuğum “Uçuş sırasında da yan yana olacaklar. Ayrıca ailemin ve yakın çalışma arkadaşlarımın mekana götürmem için bana verdiği bazı küçük eşyalar da yanımda olacak.”

Atasever, uzay yolculuğunu “VSS Unity” aracıyla gerçekleştirecek.

Bugün ABD'nin New Mexico kentindeki uzay limanı tesisinden gerçekleştirilecek olan Atasever uzay seferi, uçacağı uzay aracı açısından ayrı bir önem taşıyor.

Virgin Galactic'in bu yıl ikinci, şu ana kadar ise on ikinci uzay uçuşu olacak ve Atasever'in de yer alacağı “VSS Unity” bu uçuştan sonra emekliye ayrılacak.

Uçak gemisi uçakla havalanıyor

Atasever'in uzaya yolculuk yapacağı “VSS Unity”, hibrit itki sistemiyle çalışan, yeniden kullanılabilen bir yörünge altı uzay aracı olarak öne çıkıyor.

Virgin Galactic'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, hibrit roket motoru “VSS Unity”nin yaklaşık 60 saniyede ses hızının 3 katı hıza ulaşmasını sağlıyor.

“VSS Unity”, yüksek irtifa ve ağır yük kapasitesine sahip, özelleştirilmiş, dört motorlu, çift gövdeli bir nakliye uçağıyla havalanıyor.

Ana gemi olarak da adlandırılan bu nakliye uçağı, yaklaşık 50.000 feet yüksekliğe ulaşabiliyor. Bu irtifa, normal bir uçağın veya nakliye uçağının uçabileceği seviyenin oldukça üzerindedir.

Roket, motorunu ateşleyerek uzaydaki yolculuğuna devam ediyor
Tuva Cihangir Atasever'in de yer alacağı “Galactic 07” uçuşunda, “VSS Unity” uzay aracının taşıyıcı araçla yaklaşık 45 bin feet irtifaya ulaşması, ardından da taşıyıcı araçla yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması bekleniyor. Hibrit roket motorunun ateşlenmesi.

Roket motorunun yanması sona erdiği andan itibaren serbest düşüş aşamasına girmesi bekleniyor ve bu andan itibaren mikro yerçekimi koşulları oluşacak.

Yaklaşık 3 dakika sürecek serbest düşüş aşamasının ardından aracın tekrar atmosfere girerek, havalandığı piste süzülmesi gerekiyor.

Uzaya gidiş-dönüş yolculuğunun sorunsuz ve güvenli olmasını sağlamak için uçuşu iki deneyimli pilot yönetiyor.

İlk uçuşunu 2018'de yaptı

VSS Unity, ilk uzay uçuşunu 13 Aralık 2018'de gerçekleştirdi. Bu uçuşla araç, Kaliforniya'daki Mojave Hava ve Uzay Limanı'ndan havalanarak ilk kez uzaya ulaştı. 22 Şubat 2019'da gerçekleştirilen ikinci uçuşa iki Virgin Galactic pilotu ve bir mürettebat üyesi katıldı.

Uçuş sistemi, uzay limanı tesisinden yapılan ilk uçuş olan ve 22 Mayıs 2021'de gerçekleştirilen “Unity 21” uçuşunda ayrıca test edildi.

Virgin Galactic'in ilk tam mürettebatlı uzay uçuşu “Unity 22”, 11 Temmuz 2021'de gerçekleşti. Bu uçuşa üç şirket çalışanının yanı sıra Virgin Galactic kurucusu Richard Branson da katıldı.

Ticari hizmete başlamadan önce tüm uzay uçuş sisteminin ve astronot deneyiminin son değerlendirmesi, 25 Mayıs 2023'teki “Unity 25” uçuşuyla gerçekleştirildi.

Virgin Galactic'in ücretli yolcularla yapılan ilk ticari uzay uçuşu “Galactic 01” 29 Temmuz 2023'te gerçekleşti.

Virgin Galactic kendini yeni nesil Delta uzay gemilerini üretmeye adamıştır

Atasever'in katılacağı “Galactic 07” uçuşu, bir yandan VSS Unity'nin son ticari uçuşu olması açısından önem taşıyor, diğer yandan Virgin Galactic'in göreve adadığı dönemde tarihi bir dönüm noktasını temsil edecek. Kaynaklar, 2026 yılında hizmete girmesi beklenen yeni nesil Delta uzay gemilerinin üretimine aktarılacak.

Virgin Galactic, 6 Mayıs'ta Delta sınıfı Starship'ler için Güney Kaliforniya'da yeni bir sistem entegrasyon tesisi açtığını duyurdu.

Açıklamada, Delta sınıfı uzay gemilerinin “VSS Unity”nin aylık kapasitesinin 12 katı kapasiteyle ayda 8 uzay görevi gerçekleştirebilecek şekilde inşa edildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir