UNRWA: Gazze'de ateşkes olmazsa bir nesil kaybedilecek

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, konuyla ilgili yaptığı açıklamada

Çocukların, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir çocuğun görmemesi, yaşamaması gereken şeyler yaşadığını vurgulayan UNRWA Genel Komiseri, çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını, hayatta kalanların ise derin travmalar yaşadığını kaydetti.

İsrail saldırılarının ardından çocukların okullarının yıkıldığını, bir eğitim-öğretim yılını eğitimsiz ve oyunsuz geçirdiklerini söyledi.

Saldırıların Gazzeli çocukların çocukluğunu çaldığını söyleyen ve ateşkes çağrısında bulunan Lazzarini, Gazze'de ateşkes olmazsa bir neslin kaybedileceği uyarısında bulundu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 232 Filistinli öldürüldü, 85 bin 37 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir