Yunanistan, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını şiddetle kınadı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, düşmanca tutumların daha da yaygınlaşmasının kesinlikle engellenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, “Yunan hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyor; bu saldırılar, bölgedeki zaten zor olan durumu ciddi şekilde daha da kötüleştiriyor. Bu tür eylemler bölgesel ve küresel güvenliği tehlikeye atıyor.” ifadelerine yer verildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Orta Doğu'daki gelişmeler nedeniyle Hükümet Milli Güvenlik Kurulu'nun Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında yerel saatle 18.00'de toplanacağı duyuruldu.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail, İran'ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi.

İran bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir