5 yaşındaki Edanur'un ölümüne sebep olan İBB ihmaline adli soruşturma

Önceki gün Fatih İlçesi Menekşe Sahil Parkı'nda kazı çalışmaları sırasında oluşan su birikintisine bir kişinin düşerek boğulduğu ihbarı üzerine olay yerine Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri geldi.

Ekipler, yaptıkları incelemede, kazı çalışmaları sonrasında parkın bazı bölümlerinin su birikintileriyle dolduğunu ve buraya Edanur Gezer isimli 5 yaşındaki kız çocuğunun düştüğünü belirledi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Edanur Gezer, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmalar devam ediyor.


Arızaların tespiti için uzman ekip görevlendirildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bakan Tunç, adli soruşturma başlatılacağını ve zanlıların tespit edilmesi için bilirkişi grubunun görevlendirileceğini duyurdu.


“İstanbul Küçükçekmece Mahallesi Menekşe Sahil Parkı'nda açıldığı tespit edilen su dolu kuyuya düşerek hayatını kaybeden oğlumuz Edanur'un hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Oğlumuza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Kazanın hemen ardından Küçükçekmece Başsavcılığı, oğlumuzun vefatının sorumluları hakkında suçun titizlikle belirlenmesi amacıyla adli soruşturma başlattı.


Su birikintisinin bulunduğu alan kapatıldı

Öte yandan çocuğun ölümünün ardından İBB polis ekipleri su birikintisinin çevresini bantlar ve demir bariyerlerle kapattı.

Olayla ilgili açıklama yapan İBB, kendi bünyesinde idari soruşturma başlattığını duyurdu.

Basın açıklamasında, İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Müdürlüğü tarafından yönetilen parkta yapılan rutin kontrollerde zeminde su sızıntısı varlığının tespit edildiği ve saat 11.30 sıralarında kazı çalışmalarına başlandığı belirtildi. önceki gün.

Açıklamada, aynı gün saat 16.05'te bir ailenin parkta çalışmaların yapıldığı alana yakın bir noktada mangal ve piknik düzenlediğinin kaydedildiği belirtildi ve şöyle devam edildi:


“Parktaki güvenlik görevlileri aileyi uyardı. Uyarıyı dikkate almayan aile, güvenlik görevlilerinin yetersiz kalması üzerine parka gelen polis ekiplerine haber verdi. Polis, aileye parkta ateş yakmanın yasak olduğunu bildirerek pikniğin sonlandırılmasını istedi. Bu sırada çocuklarının kaybolduğunu fark eden 5 yaşındaki kız çocuğu, çamurlu alanda polisten yardım istedi. Ailenin piknik yaptığı alanın 7-8 metre uzağında, çalışmanın yapıldığı alanda oluşan 136 santimetre derinliğindeki su birikintisi doğrulandı. Çocuk ambulansla kurtarılarak hastaneye kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. bu sabah.”

Açıklamada, kazayla ilgili polis ve adli makamların incelemelerinin devam ettiği ve çocuğun kesin ölüm nedeninin Adli Tıp Kurumu'nun hazırlayacağı raporla ortaya çıkacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:


“İBB, kendi bünyesinde meydana gelen olayla ilgili idari soruşturma da başlattı. Sorumluların ifadeleri alındı. Çalışmanın yapıldığı bölgede güvenlik önlemi alınıp alınmadığının tespiti için soruşturma başlatıldı. Varsa ihmalkar personel hakkında verilecek idari kararların tamamıyla kamuoyuyla paylaşılacağını, oğlumuzun vefatından dolayı ailesi dahil tüm İstanbul halkını derin üzüntüyle karşıladığımızı belirtmek isteriz. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir