ABD 188 gündür “Gazze'de kıtlık var” demekten korkuyor

Geçtiğimiz gün Kongre'de yaptığı konuşmada Power, bir grup Birleşmiş Milletler kurumu ve insani yardım kuruluşundan oluşan ve aynı zamanda IPC olarak da bilinen Entegre Gıda Güvenliği Aşaması Sınıflandırması girişiminin Mart ayı raporuna atıfta bulundu.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre daha sonraki basın toplantısında Power'ın yorumlarına doğrudan değinmedi ancak Gazze'nin bazı bölgelerinde kıtlık koşullarının yaşanabileceğini söyledi.

Jean-Pierre, “Dolayısıyla Gazze'ye gelen insani yardım sayısını artırmak için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Jean-Pierre, son günlerde Gazze'ye yardım taşıyan tır sayısının ciddi oranda arttığını vurguladı.

ABD'nin Gazze'ye yardım akışını artırması için İsrail'e baskı yapmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Ancak bu açıklama Samantha Power'ın açıklamasını baltalamaya yönelik bir adım olarak yorumlandı.


İnsülin kalemleri yasaktır

İsrail'in karmaşık ve keyfi prosedürler uygulayarak geçişi son derece zorlaştırdığı Gazze'nin güney sınırında binlerce insani yardım kamyonunun beklediği bildiriliyor.

Yardım Gazze'ye ulaştığında yiyecek almaya çalışan insanlar defalarca saldırıya uğradı.

BM'nin işgal altındaki Filistin topraklarındaki insani yardım koordinatörü Jamie McGoldrick'e göre, sınırlı tarama makineleri ve sınır kontrol bölgelerindeki çalışma saatleri yardım dağıtımını yavaşlatıyor. Bu yılın başlarında çocuklara yönelik insülin kalemlerinin girişinin reddedildiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir