ABD Dışişleri Bakanlığı Gazze'deki gazetecileri koruma çabalarına devam edeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İsrail'in Gazze'de Arap TRT ekibinin de aralarında bulunduğu gazetecilere yönelik saldırısına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı; Bu konuda çok net olduklarını ve İsrail'in daha fazlasını yapması gerektiğini kaydetti.


“Bu çatışma zaten gazeteciler üzerinde yıkıcı bir etki yarattı; gazetecilerin korunmasını ve onlara zarar verenlerin sorumlu tutulmasını sağlamak için baskı yapmaya devam edeceğiz.” Sözcü, gazetecilerin ve ailelerinin kayıplarının düşünülemez olduğunu söyleyerek başsağlığı diledi.

İsrail ordusu, Nusayrat mülteci kampına yönelik saldırıda aralarında bölgedeki gelişmeleri takip eden TRT Arap ekibinin de bulunduğu bir grup gazeteciyi hedef aldı.

TRT Arapça ekibinden kameraman Sami Muhammed Şehade, CNN'den Muhammed Hasan es-Savalihi ve serbest gazeteci Ahmed Bekir el-Luh İsrail ordusu tarafından yaralandı.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında en az 14.500'ü çocuk ve 9.560'ı kadın olmak üzere 33.634 Filistinli öldürüldü, 76.214 kişi de yaralandı. Kurbanlar arasında en az 95 gazeteci var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir