ABD'deki orman yangınlarını söndürme umutları yağmur tahminlerine dayanıyor

Ulusal Hava Durumu Servisi'ne (NWS) göre, New Mexico eyaletinde çıkan orman yangınları, çoğunlukla ABD'nin güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle devam ediyor.

Bu hafta sonunda yağması beklenen yağmurun, New Mexico'nun Ruidoso köyü ve çevresinde devam eden ve binlerce kişinin tahliyesine ve bir kişinin ölümüne neden olan yangını söndüreceği ümit ediliyor.

NWS tarafından sağlanan bilgiler, Perşembe ve Cuma günü Ruidoso bölgesinde yağmur tahmininin yangının söndürülmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Fırtına Tahmin Merkezi tarafından yayınlanan açıklamada, New Mexico'nun büyük bölümünde yangın riskinin arttığı konusunda uyarıda bulunulurken, aşırı kuru hava ve yüksek sıcaklıkların yangınlarda hızlı bir artışa neden olduğu belirtildi.

Yangınlar nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen New Mexico, ABD'de “olağanüstü kuraklık” yaşandığına inanılan tek bölge.

[Fotoğraf: AA]

Kanada sınırında sıcaklık 39,5 derece

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusundaki Kanada sınırına 17 kilometre uzaklıkta bulunan Caribou, Maine'de termometreler tarihte ilk kez 39,5 dereceyi gösterdi.

NWS, 85 yıldır ölçümlerin yapıldığı Caribou'da sıcaklığın 38 dereceye kadar çıktığını bildirdi.

Ülkenin 28 bölgesinde orman yangınlarıyla mücadele ediliyor

Ulusal Kurumlararası Yangın Merkezi'nden (NIFC) yapılan bir güncellemeye göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde yanan 28 orman yangını var. Bunlardan 17'sinin kontrol altına alınamadığı, 11'inin ise kısmen kontrol altında kaldığı belirtildi.

NIFC internet sitesinde, 2024 yılında şu ana kadar ülke genelinde 19 binin üzerinde orman yangınının çıktığı ve 861 bin dekar arazinin çıktığı bilgisi paylaşıldı. Bu yangınlardan 10 tanesinin Kaliforniya eyaletinde çıktığı ve eyaletin hem kuzeyini hem de güneyini etkilediği gözlendi.

Ayrıca enstitünün verilerine göre bu yılın ilk 6 ayındaki yangın sayısı geçen yılın tamamında görülen yangın sayısına (21 bin 799) yaklaştı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

ABD'de bu yıl doğal afetlerde 84 kişi öldü

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne (NOAA) göre, doğal afetler ve şiddetli hava koşulları Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde 1 milyar dolardan fazla hasara neden oldu.

NOAA'dan yapılan açıklamada, yılın başından bu yana kasırga ve kar fırtınası gibi olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere bu maliyetin 25 milyar doları aştığı belirtildi.

Bu yıl doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 84'e ulaştığı da kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir