Almanya NATO tarihinin en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapacak

Air Defender 23 tatbikatına aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 25 NATO üyesi veya partner ülke katılıyor.

REKLAM

Almanya önümüzdeki hafta NATO tarihinin en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

250'den fazla uçağın katılacağı tatbikat nedeniyle bazı sivil hava ulaşım hizmetlerinin aksayacağı ve gürültü seviyelerinin artacağı uyarısında bulunuldu.

Tatbikata ilişkin bilgi veren Alman ve Amerikalı yetkililer, tatbikatı ittifak üyelerini ve Rusya gibi potansiyel rakipleri etkilemeyi amaçlayan bir güç gösterisi olarak nitelendirdi.

En büyük katılım ABD'den geldi

NATO üyesi bir ülkeye yönelik saldırıya verilecek tepkinin simüle edileceği Air Defender 23 tatbikatına 25 ülkeden 10 bin kişinin katılacağını da belirtelim.

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye adına tatbikata katılacak 151'inci Filo Komutanlığına ait 3 F-16 uçağının Merzifon'dan havalanarak Almanya'daki Schleswig hava üssüne ulaştığını duyurdu.

12-23 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek tatbikata en büyük katılımı 2 bin adam ve 100 uçakla ABD oluşturuyor.

ABD'nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmannsh, tatbikatın “NATO'daki müttefik kuvvetlerimizin ilk müdahale ekipleri olarak çevikliğini ve hızını şüpheye yer bırakmayacak şekilde göstereceğini” söyledi.

ABD Ulusal Hava Muhafızları Komutanı Korgeneral Michael Loh da yaptığı açıklamada, tatbikatın sadece NATO içinde değil, diğer müttefik ve ortaklarla da koordinasyon sağlamayı amaçladığını kaydetti.

Tatbikata NATO'ya üye olmayı ümit eden İsveç'in yanı sıra Japonya da katılıyor.

“Tatbikat savunma amaçlıdır”

Uzun yıllardır planlanan tatbikat, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesi ve NATO'nun kendi topraklarına yönelik büyük bir saldırı ihtimaline karşı hazırlıklarını yoğunlaştırmasına denk geldi.

Tatbikata ilişkin bilgi veren Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, “NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu ve bu toprakların her karışını korumaya hazır olduğunu gösteriyoruz.” dedi. Dedi.

Ancak Gerhartz, bunun örneğin Baltık Denizi kıyısında, Polonya ile Litvanya arasındaki Rusya toprağı olan Kaliningrad'a uçmak anlamına gelmediğini vurgulayarak, tatbikatın savunma amaçlı olduğunu vurguladı.

Gerhartz, dev tatbikatın Avrupa'daki sivil havacılığa da olumsuz etkileri olacağını vurguladı.

Gerhartz: “Sivil havacılık trafiğinde bazı kısıtlamalar olabileceğini biliyorum. Uçak gürültüsüne gelince, uçacağımız yerlerde belli ki yoğunluk olacak.” Şu şekilde bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir