Amsterdam Üniversitesi'nde Filistin'e destek gösterileri devam ediyor

Hollanda'da Filistin'e destek gösterileri sürüyor.

Dün başlayan ve bu sabah polisin müdahalesiyle dağılan öğrenci eylemi devam ediyor.

Aralarında öğrenciler ve öğretim üyelerinin de bulunduğu protestocular, Roeterseiland kampüsünde kamp yapan öğrencilere yönelik polis şiddetini kınadı ve üniversite yönetiminin İsrail kurumlarıyla devam eden işbirliğini protesto etti.

Kamp yapan aktivistlere yönelik sert polis müdahalesini protesto etmek amacıyla grup bugün yeniden Roeterseiland kampüsünde toplandı ve “Kampüste polis yok” sloganını attı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına son vermesini isteyen protestocular, “Refah'tan elinizi çekin”, “İşgali durdurun” ve “Amsterdam Üniversitesi (UvA), sizi suç eylemlerine katılmaktan yargılıyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.


Hollanda polisi 125 kişiyi tutukladı

Grup daha sonra şehir merkezine doğru yürüdü ve üniversitenin Oudemanhuispoort binasının içinde ve önünde kamp yapmaya başladı.

Protestocular binanın çevresine barikat kurarken, polis de binanın etrafını sardı.

Öte yandan üniversite yönetimi, eyleme ilişkin yaptığı açıklamada, UvA'nın 3 İsrail üniversitesi ile öğrenci değişim anlaşması bulunduğunu ancak Dışişleri Bakanlığı'nın olumsuz gezi tavsiyeleri nedeniyle bu değişim programlarının şu anda aktif olmadığını belirtti. .

Basın bülteninde UvA araştırmacılarının, kurumsal işbirliğinden faydalanmadan, İsrail kurumlarını bireysel olarak kapsayan 8 projede yer aldığı belirtiliyor.

İlginçtir ki bu projeler arasında patlayıcı tespitine yönelik “INHERIT” adlı proje de yer aldı.

Hollanda polisi, 6 Mayıs'ta Gazze'yle dayanışmalarını göstermek için Amsterdam Üniversitesi'nin Roeterseiland kampüsünde (UvA) kamp kuran öğrencilere gece yarısından sonra baskı yaptı ve yaklaşık 125 kişiyi tutukladı.

İsrail ordusu bu sabah, Gazze Şeridi'ni Mısır'a bağlayan Refah sınır kapısının Filistin tarafında “operasyonel kontrolün” sağlandığını duyurdu.

Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve bu sabah Mısır'ın kara saldırısıyla sınır kapısının Gazze tarafını işgal ettiğini duyurmuştu. Gazze'nin Refah bölgesinde.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 267'si toprak işgali sürecinde olmak üzere 612 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 497 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir