Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Deniz Feneri Derneği arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen “İyilik Okulu Projesi” kapsamında Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, merkezde “İyilik Hareketi Projesi Sıfır Atık” hazırladı. Kayapınar Mahallesi'nde tarih öğretmenleri Ferda Salık'ın koordinasyonunda.

Proje kapsamında okulda, inşaatta kullanılan atık ahşap malzemelerin geri dönüştürülmesiyle hazırlanan Sıfır Atık laboratuvarı kuruldu.

Kadın girişimcilerin gönüllü olarak eğitim ve materyal desteği sağladığı laboratuvarda öğrenciler, ipek kozalarını ve atık derileri çeşitli ürünlere dönüştürüyor. Yardım pazarında satılacak ürünlerden elde edilen gelir, eğitimlerine katkı sağlamak üzere 20 üniversite öğrencisine dağıtılacak.


“Buradaki öğrencilerimiz doğaya ve insana iyilik yapıyor”

Proje koordinatörü Ferda Salık, iklim değişikliğiyle mücadelede okulların öneminin farkında olduklarını söyledi.

Okullara, iş yerlerine ve evlere her gün tonlarca atık bırakıldığını belirten Salı, bu atıkların azaltılması ve geri dönüştürülmesi için örnek çalışmalar yapıldığını söyledi.

Etkinliklerden birinin de “Ödüllü Atık Kağıt Toplama Yarışması” olduğunu söyleyen Salik, geri dönüşüm gelirlerinin hayırlara dönüştürüleceğinin duyurulmasının ardından öğrencilerin daha fazla çaba gösterdiğini söyledi.

Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.

Öğrencilerden toplanan yaklaşık 4 ton atık kağıdın gelirini, Türk Kızılayı'nın Diyarbakır Şubesi aracılığıyla Gazze'ye geri dönüşüme gönderdiklerini kaydeden Sağlık, öğrencilere yaşanabilir bir ortam sunmak amacıyla tamamı geri dönüşümden oluşan “Sıfır Atık Laboratuvarı” açtıklarını söyledi. öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir ortam.

Balık, kadın girişimcilerin atık malzemelerle çalışılmasına ve öğrencilere eğitim verilmesine katkı sağladığını belirterek, şöyle konuştu:


“Türkiye'deki ipeğin yarıdan fazlası, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde üretiliyor. Sıfır atıkla ipeksi bir dokunuş kazandırmak istedik. Girişimcimizle birlikte bu ürünlerin satışından elde edilecek gelirle üretime başladık. Kız üniversite öğrencilerimizin eğitimleri burada doğaya ve insana iyilik yapıyor, “Amacımız birçok okulu bu projeye dahil etmek, daha çok insana ulaşmak ve doğaya daha çok iyilik yapmak.”


Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.


Ürünler kozalardan yapılmıştır

Dekoratif ipek koza el sanatları eğitmeni Özlem Can, projede atık ipek kozası ve çalışmalarıyla yer aldığını söyledi.

Uzun süredir kırık veya kirli bir fabrikada iplik üretiminde kullanılamayan atık kozaları topladığını anlatan Can, bu kozalardan kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, taç, bebek ve düğün gibi çeşitli ürünler yaptıklarını söyledi. aksesuarlar, çiçekler ve Türk bayrağı.

Can, “Atık kozaları özellikle kızlarımızın eğitimi için kullanabileceğim için mutluyum” dedi. ilan etti.

Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.


“Atıklarımızın çöpe gitmemesi bize manevi rahatlama sağlıyor”

Girişimci Zeynep Batal da sahibi olduğu atölyede deri ürünler ürettiklerini söyledi.

Üretimlerinde küçük deri parçalarının atık haline geldiğini ve değerlendirmeye vakit bulamadıklarını belirten Batal, şöyle konuştu: “Böyle bir projede yer almak beni gururlandırıyor. Fırsat buldukça buraya gelip öğrencilerle çalışıyoruz. Harika bir iş çıkardık.” dedi.

Hurda deriden anahtarlık, bozuk para cüzdanı, kartlık, gözlük kılıfı, küçük çanta gibi ürünler yaptıklarını belirten Batal, şöyle konuştu:

“Atıklarımızın çöpe gitmemesi bize moral oluyor. Çöpe gitmesi gereken deri atıklarımızın böyle bir projede kullanılması beni çok mutlu etti. Kız çocuklarımıza burs sağlıyoruz. Bu atıkların çöpe gitmesini engelleyerek doğayı da koruyoruz.”

Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.


“Artık hiçbir şeyi 'çöp' olarak görmüyorum”

Çalıştaya katılan 8. sınıf öğrencisi Ecrin Irmak Koca, işten elde edilen gelirin ihtiyaç sahibi öğrencilere gitmesinin motivasyonlarını daha da artırdığını söyledi.

Koca, “Burada işçilik, dikiş, nakış gibi çok güzel şeyler öğrendik. Artık hiçbir şeyi 'çöp' olarak görmüyorum, her şeyi geri dönüştürüp bunu çevreme ve aileme yansıtmaya çalışıyorum.” dedi.

Atık koza ve deriden üretilen ürünlerden elde edilecek gelirle 20 üniversiteli kıza burs sağlanacak.

Sekizinci sınıf öğrencisi Nurşin Duman, aldığı eğitim ve sosyal medya nedeniyle her şeyin çöp olmadığının farkında olduğunu ancak projeyle birlikte bu farkındalığın daha da arttığını söyledi.

Okul müdürü Yıldız Özateş, okullarındaki açık laboratuvarda şu ana kadar güzel çalışmalar yapıldığını, öğretmen, öğrenci ve okul personelinin yoğun emek harcadığını, proje sayesinde öğrencilerin çevre bilinci kazandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir