Beyoğlu, Adıyaman, Etimesgut… 31 Mart yerel seçimlerinin önemli sonuçları

31 Mart yerel seçimlerinden önemli sonuçlar.

REKLAM

31 Mart yerel seçimleri önemli rekorlara ve büyük başarılara sahne oldu. CHP, 1977'den bu yana ilk kez lider parti oldu. 2019 seçimlerinden bu yana birçok ilde Türkiye'nin siyasi haritasının rengi değişti.

Peki 31 Mart yerel seçimlerinde hangi “ilkler” ve “en iyiler” yaşandı?

AK Parti ilk kez ikinci sırada

Seçmenlerin yüzde 77'sinin katıldığı seçimlerin sonuçsuz kalan sonuçlarına göre AKP, 22 yılda 18 seçimden sonra ilk kez ikinci sırada yer aldı.

Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP), 1977'den bu yana ilk kez seçimlerden birinci çıktı.

CHP 14'ü büyükşehir olmak üzere 35 belediyede kazanırken, AK Parti 12'si büyükşehir olmak üzere 24 ilde kaldı. 2019 yerel seçimlerinde CHP 11'i büyükşehir olmak üzere 21 ilde, AK Parti ise 15'i büyükşehir olmak üzere 24 ilde seçim kazandı.

AK Parti'nin kalelerinden Adıyaman

Belirsiz sonuçlara göre AK Parti yönetimleri yönettikleri toplam 18 ili kaybetti.

Oy sayım sürecinde kıyasıya bir yarışa sahne olan ve defalarca el değiştiren Hatay'da AK Parti adayı sandıklarda birinci çıkarken, AK Parti'nin kalesi olan Adıyaman gibi çoğu il Kojenerasyon Yönetimlerine taşındı. .

CHP, 2004'ten bu yana ilk kez Bursa'da AK Parti'den iktidarı almayı başardı.

Kojenerasyona ilk kez yeşil ışık yakan illerden biri de Balıkesir oldu. 1950 yılında il olan Balıkesir'de ilk kez yerel seçimleri CHP kazandı.

Benzer bir durumun yaşandığı Kırıkkale'de ise CHP 1989'dan bu yana ilk kez anketlerde birinci çıktı.

Kilis 1995'ten bu yana ilk kez kojenerasyona geçti. 2014'te CHP oyların yalnızca yüzde 3'ünü alabildi.

CHP Beyoğlu'nu aldı

İstanbul'da CHP, kazandığı ilçelerin hiçbirini 2019 seçimlerine göre kaybetmeden 12 ilçe daha eklemeyi başardı.CHP adayları toplam 24 ilçede sandık başına birinci çıktı.

AK Parti'den CHP'ye geçen ilçeler şöyle: Bayrampaşa, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Üsküdar, Beykoz ilçeleri AK Parti'den CHP'ye geçti. Silivri'de ise yönetimi Milliyetçi Hareket Partisi'nden devralan CHP oldu.

Üç büyükşehir kojenerasyonla kaldı

AK Parti ile CHP adayları arasındaki oy farkının 2019 seçimlerine göre ciddi oranda arttığı gözlendi.

Oyların neredeyse tamamının sayıldığı İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, seçim yarışını AK Partili rakibi Murat Kurum'un 11 puan önünde tamamladı.

Ankara'da yüzde 60 oy alan CHP adayı Mansur Yavaş, AK Partili rakibi Turgut Altınok'la yüzde 30'a yakın farkla seçimi kazanmayı başardı.

CHP'nin kalesi sayılan İzmir'de anketleri CHP kazanmasına rağmen 2019 seçimlerine göre AK Parti ile aradaki farkın daraldığı gözlendi. 2019'da yüzde 20 civarında olan fark, 2019'da yüzde 10 civarında kaldı. 31 Mart seçimlerinde.

11 kadın belediye başkanı

Seçimler sırasında kadın belediye başkanlarının sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Kadın belediye başkanlarının sayısı 2019 seçimlerine göre iki kattan fazla artarak 11'e yükseldi.

REKLAM

2019 yerel seçimlerinde 81 ilin 4'ünde kadın belediye başkanları seçildi.

Kadın adaylar, Gaziantep, Tekirdağ, Edirne, Aydın, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Ağrı'da rakiplerinin önünde yer aldı.

BehzatÇ Etimesgut'ta kazandı

CHP'nin Ankara Etimegut Belediye Başkan adayı ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 56'nın üzerinde oy alarak zaferini ilan etti.

Ünlü tiyatrocu, çekimleri Ankara'da gerçekleşen 'Behzat Ç' adlı televizyon dizisindeki başrolüyle beğeni topladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir