Biden 500 bin kişiye vatandaşlığın yolunu açtı

Başkan Joe Biden ve hükümete yakın bazı kaynakların paylaştığı bilgilere göre, söz konusu uygulamadan önceki başvurudan farklı olarak 500 bin ABD vatandaşının yararlanacağı ve bunun ABD'den ayrılmadan kalıcı yasallığa giden yolu açacağı belirtiliyor. Yeni program çerçevesinde.

“Çocukluk Çağı Gelişleri İçin Ertelenmiş Eylem” (DACA) adı verilen program kapsamındaki uygulamanın, annesi veya babası ABD vatandaşı olan 21 yaş altı yaklaşık 50 bin çocuğa hukuki statü ve koruma sağlayacağı belirtildi.

Biden, DACA'nın 12. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Beyaz Saray etkinliğinde göçmenlere yönelik müjdeyi resmen duyurdu.

Belgesiz göçmenlere yönelik en büyük yardım programlarından biri

Biden hükümetinin daha sonra ABD vatandaşı olan 500 bin göçmenin yakınlarına sağlayacağı yardımın duyurulması, ülkedeki başkanlık seçimlerinden yaklaşık 4 ay önce geldi.

Bu hakka hak kazanmak için başvuru sahibinin en az 10 yıldır ABD'de ikamet etmiş olması ve bir ABD vatandaşıyla yasal olarak evli olması gerekir.

Biden yönetiminin geniş kapsamlı eylem planı, DACA'nın Başkan Barack Obama tarafından ilk kez 2012'de yasalaştırılmasından bu yana federal hükümetin belgesiz göçmenlere yönelik en büyük yardım programlarından biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir