Biden Ortadoğu'daki gelişmeleri takip etmek için tatilini yarıda kesti

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, Delaware'deki hafta sonunu kısa keserek ABD yerel saatine göre bu öğleden sonra başkente dönecek.

Açıklamada, “Başkan, Orta Doğu'daki gelişmeler konusunda ulusal güvenlik ekibiyle istişarelerde bulunmak üzere bu öğleden sonra Beyaz Saray'a dönecek” denildi. Açıklamaya yer verildi.

Biden önceki gün yaptığı açıklamada olası bir İran saldırısına karşı İsrail'e her anlamda destek vereceğini söylemişti. ABD medyasına yansıyan haberlerde İran'ın 48 saat içinde saldırı başlatabileceği iddia edilirken, Biden son açıklamasında İran'ın İsrail'e “her an” karşılık verebileceğini söyledi.


İsrail-İran gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. Şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “İran bize kendi topraklarından saldırırsa, biz de karşılık verir ve İran'a saldırırız” dedi. Açıklamayı yaptı.

Bazı ülkeler, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarına İran ve İsrail'e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir