BM: Gazze'de bulaşıcı hastalıklar artıyor

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) sosyal medya hesabında yayınlanan açıklamada, Gazze'deki duruma ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü, Gazze'de ishal ve şüpheli hepatit A vakaları da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklarda artış olduğunu bildirdi” denildi. Söylendi.

Açıklamada, UNRWA'nın sağlık hizmetleri sunmaya devam ettiği belirtilirken, yerinden edilmiş Filistinlilerin barındığı barınaklardaki aşırı kalabalıklığın ve zorla yerinden edilmeden kaynaklanan sınırlı hijyen koşullarının ciddi sağlık riskleri oluşturduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada Gazze'de ateşkes çağrısını tekrarlıyor ve “Artık ateşkese ihtiyacımız var” diyor. Söylendi.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu'nun verilerine göre, Gazze Şeridi'nde zorla yerinden edilen 1 milyon 95 Filistinlide bulaşıcı hastalık tespit edilirken, 20 bin civarında hepatit A vakası kaydedildi.

[Fotoğraf: AA]

İsrail ordusunun kara saldırılarını özellikle Gazze Şeridi'ndeki Refah'ta genişletmesi nedeniyle Filistinliler sıklıkla zorla yerlerinden ediliyor.

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek sınırın Mısır'a giden Filistin tarafının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge, Gazze'ye insani yardım girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

Filistinli ve uluslararası gruplar, bölgeye insani yardımın girebilmesi için Refah sınır kapısının açılması çağrısında bulunuyor.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.709 Filistinli öldürüldü, 79.990 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 285'i kara işgali sürecinde olan 634 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve Yahudi sivil işgalcilerin saldırılarında 517 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir