BM: Gazze'ye insani yardım götüremeyiz

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sahadaki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkililerinden alınan bilgilere atıfta bulunan Dujarric, BM'nin İsrail ordusunun “tahliye emri” sonrasında on binlerce kişinin zorla yerinden edildiğini kaydetti.

Söz konusu kişilerin son 7 ayda birçok kez yerinden edildiğini vurgulayan Dujarric, “Gazze'deki sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.” Dedi.

Dujarric, Gazze'den ayrılmak isteyenlerin yeterli zamana, güvenli bir rotaya ve güvenli bir varış noktasına sahip olmaları gerektiğini vurguladı.

Refah ve Kerem Abu Salim sınır kapılarının kapalı olduğunu hatırlatan Dujarric, şöyle konuştu: “Bu, insani yardım götüremeyeceğimiz anlamına geliyor. Ciddi hastalıklarla mücadele eden 3 binden fazla çocuğa ulaştırmamız gereken gıda malzemelerine erişimimiz yok. Yetersiz beslenme. Yakıt bile yok”.

“Kadınlar evlerinde ve sığınaklarında kendilerini güvende hissetmiyor”

Dujarric, BM Kadın Birimi'nin son araştırmasına göre “Gazze'de 700 bin kadın ve kız çocuğunun bulunduğunu” ve hiçbirinin gidecek yeri olmadığını söyledi.

“Kadın ve kızların yüzde 93'ünün evlerinde ve barınaklarında kendilerini güvende hissetmediğini” belirten Dujarric, kadınların yüzde 80'inin depresyonda olduğunu açıkladı.

İsrail ordusu bu sabah, Gazze Şeridi'ni Mısır'a bağlayan Refah sınır kapısının Filistin tarafında “operasyonel kontrolün” sağlandığını duyurdu.

Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve bu sabah Mısır'ın kara saldırısıyla sınır kapısının Gazze tarafını işgal ettiğini duyurmuştu. Gazze'nin Refah bölgesinde.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 267'si toprak işgali sürecinde olmak üzere 612 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 497 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir