BM: Refah'ta hiçbir şekilde zorla yerinden edilme olayına müdahil olmayacağız

BM sözcüsü Stephane Dujarric günlük basın toplantısında bir açıklama yaptı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Refah'a yönelik kara saldırısının vahim etkileri konusunda uyarıda bulunduğunu belirten Dujarric, İsrail ordusunun tahliye emrinin mevcut durumu daha da kötüleştireceğini söyledi.

İsrail ordusunun sivilleri El Mawasi'ye yönlendirdiğini kaydeden Dujarric, buranın zaten çok dolu olduğunu ve güvenli olmadığını söyledi.


Bu büyüklükte toplu bir tahliyenin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün değil” dedi.

Dujarric, “Bu ölçekte toplu bir tahliyenin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi imkansız” dedi. uyardı.

Birleşmiş Milletler'in zorla yerinden edilme konusunda hiçbir şekilde müdahil olmayacağını vurgulayan Dujarric, bu çerçevede güvenli bölge anlaşması yapmadıklarını söyledi.

Refah'a olası bir kara saldırısının zaten kırılgan olan yardım operasyonunu çökertebileceği uyarısında bulunan Dujarric, BM'nin Refah'tan ayrılmadığını ancak bugün herhangi bir yardım sağlayamayacağını söyledi.

Dujarric, Guterres'in ateşkes müzakerelerinde yer alan taraflara çabalarını artırma çağrısında bulunduğunu ve desteğe hazır olduğunu söyledi.


El Cezire'nin yayını durdurma kararı

İsrail hükümetinin Doha merkezli El Cezire televizyonunun yayınını durdurma kararına ilişkin Dujarric, “Basın özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik her türlü karara kesinlikle karşıyız.” Bir açıklama yaptı.

Basın özgürlüğünün çok değerli bir hizmet sunduğunu vurgulayan Dujarric, ancak bunun sağlanmasıyla kamuoyunun bilgileneceğini söyledi.

İsrail ordusu bu sabah yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istedi.

İsrail Ordu Radyosu'nun haberine göre Refah'ın doğusunda tahliye edilecek bölgede 100 bin civarında Filistinli yaşıyor.

İsrail ordusunun Refah'a kara saldırısı düzenleyebileceği endişesi nedeniyle bölgenin doğusunda zorunlu göç başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir