Candan kardeşlere hapis talebi

Organize suç örgütünün gizli kasasının sosyal medya fenomeni Bahar Candan olduğu iddia edildi.
Suç gelirlerinin kendisi aracılığıyla aklandığı iddia edildi.

Küçükçekmece Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonrasında hazırlanan iddianamede, organize suç örgütünün dolandırıcılık yöntemleri anlatıldı.

Örgüt liderleri Onur Apaydın ve İlker Oflu, yakın ilişki içerisinde oldukları resmi kurum ve kuruluşların çalışanları aracılığıyla ihale yoluyla araç satın aldıktan sonra mağdurlara WhatsApp üzerinden fiyat listeleri göndererek araç teklifinde bulundu.

Araçların piyasa fiyatının yüzde 25 altında satış fiyatıyla alınabileceği sözü verildi.

Sazan spiral yöntemini kullandılar

İşte bu aşamada sazan sarmalı yöntemi devreye girdi. İlk etapta güven kazanmak için gerekirse durumuna göre piyasadan araç satın alındı. Böylece mağdur ve sosyal çevresindeki kişiler de sarmalın içine sürükleniyordu.

Kurbanlara ayrıca çevrelerindeki insanları sarmalın içine davet etmek için yüksek mevkiler verildi. Daha sonra suç gelirlerinin aklanması aşamasına geçildi.

Paravan şirketlerin banka hesaplarına yatırılan paralar, borsacılar aracılığıyla örgütün üst kademelerine ulaştırılıyordu.


Kâr payı dağıtımı kurum bünyesinde gerçekleştirildi

Temettüler kurum içinde dağıtılırken, kalan tutar kurumun restoran, gece kulübü gibi yatırımlarına aktarıldı.

Organizasyonda yakın bir hiyerarşik ilişki vardı. İhracat polisleri Onur Apaydın ve İlker Oflu organizasyon içerisinde görev dağılımı yaptı. Örgüt liderlerinin talimatlarına aykırı davrananlar cezalandırıldı.

Bu noktada pitbull çetesi adı verilen sokak kanadı devreye girerek mağdurları korkutmak için tehdit ve baskı yöntemlerine başvurdu.

Para çarkı soruşturmasında 21 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir