Depremde hasar gören tarihi caminin restorasyonu tamamlandı.

Dulkadiroğulları Beyliği döneminde yapıldığı sanılan ve kitabesine göre 1809 yılında Ağcabey tarafından yeniden yaptırılan Atatürk Meydanı'ndaki cami, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremde ağır hasar gördü.

Ziyarete kapatılan caminin geçtiğimiz yıl Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışması başlatılmıştı.

Hasar gören kısımları onarılan, yıkılan minaresi, duvarları ve ahşap kısımları aslına uygun olarak yeniden inşa edilen cami bahçesinin çevre düzenlemesi yapıldı ve yeni ağaçlar dikildi.

[Fotoğraf: AA]

Restorasyon büyük oranda tamamlandı

Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Ağcabey Camisi'nin ilçedeki en önemli tarihi eserlerden biri olduğunu söyledi.

Restorasyon sırasında ibadet merkezinin tarihi yapısının bozulmamasına özen gösterildiğini belirten Kayabaş, şöyle konuştu: “Proje kapsamında caminin taş ve ahşapları restorasyonda yeniden kullanıldı. aynı tür malzemeyle kullanılamaz.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Kayabaş, restorasyonun büyük oranda tamamlandığını belirterek, “Camimizi Allah'ın izniyle 7 Haziran'da yeni haliyle ibadete açmayı planlıyoruz.”

Bahçe Belediye Başkanı Zeynel Mete Kadıoğlu da hemşerileri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tarihi camideki çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Bahçeli'ye teşekkür eden Kadıoğlu, “Bu tarihi eser ülkemizin en önemli eserlerinden biridir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli buna sahip çıktı ve buranın yeniden ayağa kalkması, eskisinden daha güçlü olması için büyük çaba harcadı” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir