Düzce Valiliği: Denizdeki köpüğün nedeni müsilaj değil

Valilikten yapılan açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, bazı bilgi kanalları ve sosyal medya kanallarında yayınlanan “Karadeniz'de görüldü” gibi haber ve açıklamalara yanıt verdi. “Marmara” ve “Karadeniz'de müsilaj yayılıyor”. Ekiplerin inceleme yaptığı belirtildi.

Açıklamada, yapılan incelemede köpük oluşumunun önemli ölçüde ortadan kalktığı, deniz suyunun berrak olduğu ve suda koku bulunmadığının tespit edildiği belirtildi. “Uzman ekiplerimiz durumun iddia edildiği gibi müsilaj olmadığını değerlendirdi.” İfadesi kullanıldı.

Alglerden kaynaklandığı ortaya çıktı

Konuyla ilgili Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Fatih Taşpınar ve ekibinin de inceleme yürüttüğü açıklamada, Akçakoca kıyısındaki köpüğün müsilaj olmadığı, bu duruma hızla çoğalan ve kısa bir süre sonra ölen alglerin neden olduğu vurgulandı. köpüğün ortamdaki yüksek sıcaklık ve besinlerden kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamada şu hususlara dikkat çekildi:


“Son olarak denizde bulunan yüzey aktif maddenin benzer yağlar ve proteinlerle parçalanarak köpüklenmeye neden olduğu belirtilerek, deniz suyundan numune alınarak laboratuvarda analiz edilmesi gerektiği vurgulandı. Herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak amacıyla her iki yönden de ileri tetkik için su numuneleri alınarak, bakteriyolojik ve ağır metal analizleri yapılmak üzere Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun olarak incelenmek üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne ve Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarı'na teslim edildi. Alınan numunelerin laboratuvar sonuçları da paylaşılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir