Filistinli yetkili: Hamas'ın onayladığı ateşkes teklifi 124 gün sürecek

İsmini vermek istemeyen Filistinli bir yetkili, yaptığı açıklamada Hamas'ın onayladığı ateşkes teklifi hakkında bilgi verdi.

Teklifin 40, 42 ve 42 gün olmak üzere üç aşamadan oluştuğunu belirten yetkiliye göre, ilk aşama “iki taraf arasındaki karşılıklı saldırıların ilk günden itibaren geçici olarak durdurulması ve İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu bölgelerine taşınması”. ve İsrail sınırına yakın, nüfusun yoğun olduğu bölgelerden uzak bir bölgede.” alımı içerecektir.

İlk etabın 7'nci gününde tüm İsrailli kadın tutukluların serbest bırakılmasının ardından İsrail askerleri, sahil boyunca Er-Raşid Caddesi'nden ve doğuda ona paralel Salahaddin Caddesi'nden çekilerek insani yardımların kuzeye girişini kolaylaştıracak. . Yerinden edilmiş insanların evlerine dönmelerine ve Gazzelilerin evlerine dönmelerine izin verin. İnsanların hareket özgürlüğü her yerde garanti altına alınacaktır.


Tutuklular karşılıklı olarak serbest bırakılacak

İlk aşamada İsrail askeri ve keşif uçuşları günde 8 saat, İsrailli mahkumların serbest bırakıldığı günlerde ise 10 saat süreyle durdurulacak.

Birinci aşama için belirlenen İsrailli mahkumların üçte ikisinin (kadın, çocuk ve 50 yaş üstü mahkumlar) serbest bırakılmasının ardından, ilk aşamanın 22. gününde İsrail askerleri Gazze'nin merkezini ve özellikle Netzarim'i kontrol altına aldı. Kuzeyi güneyden ayıran koridor ve doğu sınırına yakın Kuveyt kavşağı bölgeye çekilecek.

Bu aşamada Gazze'ye her gün 50'si akaryakıt olmak üzere 500 insani yardım kamyonu girecek, 250'si de kuzeye gönderilecek, Gazze genelinde hastaneler, sağlık merkezleri ve fırınlar yeniden faaliyete geçirilecek.

Hamas'ın aralarında yaşayan kadınlar, 19 yaş altı çocuklar ve 50 yaş üstü yaşlıların da bulunduğu 33 İsrailli tutukluyu serbest bırakması karşılığında İsrail tarafı, oluşturulacak listeyle çevrimiçi olarak her İsrailli için aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 20 Filistinliyi serbest bırakacak. Hamas tarafından.


Üç aşamada gerçekleşecek

İlk aşamada, 7 Ekim'de gözaltına alındıklarında fiilen orduda görev yapan, hayatta olan her İsrailli kadın askere karşılık 20'si ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 40 Filistinli mahkum serbest bırakılacak.

Hamas'ın sunduğu listelere göre Filistinli tutuklular serbest bırakılırken, İsrail'in 200'den fazla ismi reddetme hakkı olacak.

Teklifin 42 gün sürecek ikinci aşamasında sürdürülebilir huzurun sağlanması için gerekli hükümler üzerinde anlaşmaya varılacak ve bunların tüm mahkumların değişiminden önce yürürlüğe gireceği açıklanacak.

İkinci aşamada, hayatta kalan İsrailli sivil erkek ve askerler, kararlaştırılan sayıda Filistinli tutuklu karşılığında serbest bırakılacak, İsrail askerleri Gazze'den tamamen çekilecek, evlerin, sivil yapıların kapsamlı bir şekilde yeniden inşası için gerekli düzenlemeler yapılacak. ve savaş nedeniyle altyapı yok edildi.

Üçüncü aşamada ise her iki tarafın elinde bulunan vefat eden tüm mahkumların naaşları değiştirilecek ve Gazze'nin beş yıllık kalkınma planı uygulamaya konulacak.

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir