Geçen hafta emtia piyasasında yön arayışı hakim oldu

Geçtiğimiz hafta emtia piyasasında karışık bir trend gözlendi.

ABD'de açıklanan istihdam verileri Fed'in Eylül ayında ilk faiz indirimini yapabileceği beklentilerini artırsa da Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamaların etkisi devam etti.

Fed, referans faiz oranını son 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 seviyesinde sabit tuttu. Bankadan yapılan açıklamada, son aylarda yüzde 2'lik enflasyon hedefine yönelik ilerleme kaydedilmediği belirtildi.

ABD'de tarım dışı istihdam nisan ayında beklentilerin altında 175 bin kişi artarken, işsizlik oranı da yüzde 3,8'den yüzde 3,9'a yükseldi.

Küresel hava olaylarından kaynaklanan üretim endişeleri emtia piyasasını daha yüksek etkilemiş olsa da, azalan jeopolitik riskler ve bazı ürünlerin tedarikine ilişkin endişeler bu etkiyi sınırladı.


Kıymetli madenlerde düşüş eğilimi görüldü

Geçtiğimiz hafta ons bazında altın yüzde 1,5, gümüş yüzde 2,4 ve paladyum yüzde 1 değer kaybederken, platin yüzde 4,5 değer kazandı.

Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair belirsizlikler ve jeopolitik risklere ilişkin endişelerin azalması ons altının fiyatını baskıladı.

Geçen hafta OTC piyasasında bakır fiyatları sterlin bazında %0,2, alüminyum %0,6 düşerken, kurşun %0,3, nikel %0,8 ve çinko %2,4 arttı.

Analistler, geçen hafta bakırda düşüşler yaşansa da talep görünümünün hâlâ olumlu olacağını ve yeni tarihi zirvelerin görülebileceğini söyledi.

Enerji grubuna bakıldığında Brent petrolün varil fiyatı yüzde 6 oranında düşerken, New York Ticaret Borsası'nda İngiliz Isı Birimi (MMBtu) cinsinden işlem gören doğalgazın fiyatı ise yüzde 33 arttı.

Büyük petrol üreticilerinin ve ticaret yollarının bulunduğu Ortadoğu'da ateşkes ihtimali, arz kaygılarını azaltarak petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketi destekliyor.

Doğal gaz fiyatları, ortaya çıkan arz yönlü sorunların önümüzdeki kış için arz sıkıntısı riski yaratması nedeniyle yükseldi. ABD'li doğal gaz şirketi Cheniere Energy, bu yaz LNG tesislerinde uzun vadeli bir kesinti beklemediğini, bunun ABD'nin LNG ihracatını artıracağını ve ABD gaz piyasasında arz fazlasının daralmasına neden olabileceğini söyledi.


Kakaoda tüm zamanların en hızlı haftalık düşüşü

Tarım grubunda da karışık bir eğilim gözlendi. Geçtiğimiz hafta Chicago Ticaret Borsası'nda kile başına fiyatlar buğday için sabit kalırken, mısır için %2,3, soya fasulyesi için %3,2 arttı ve pirinç için %0,4 düştü.

Intercontinental Exchange'de sterlin bazında fiyatlar pamukta yüzde 6,5, kahvede yüzde 10,4 kayıp yaşarken şekerde yüzde 0,8 değer kazandı. Kakaonun ton başına fiyatı %24,4 azaldı.

Küresel pirinç üretimi tahminlerindeki artış fiyatların değer kaybetmesine neden oldu.

Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle mısır ve soya fasulyesi fiyatları yükseldi. Tayland'da rekor sıcaklıkların etkisiyle şeker fiyatları yükseldi. Hindistan'da ekim ve nisan ayları arasında şeker üretiminin azalması fiyatların yükselmesine neden oldu.

Küresel kahve arzındaki artış, fiyatlarda keskin bir düşüşe neden oldu.

Tedarik endişelerinin azalmasıyla kakao fiyatları bu hafta şimdiye kadarki en hızlı haftalık düşüşünü kaydetti. Nijerya'ya yapılan kakao ihracatının artması, kakao tedarikiyle ilgili endişelerin hafiflediğini ortaya koyuyor.

Yatırımcılara yapılan marj çağrılarının ardından kakao fiyatları önemli ölçüde düştü. Rekor fiyatlar nedeniyle birçok tüccar ve çikolata şirketi kakao çekirdeği alımlarını gelecek sezona erteliyor. Bu durum kakao talebini olumsuz etkiliyor.

Analistler, kakao arzının önümüzdeki dönemde kademeli olarak yeniden artmaya başlayacağını, bunun da fiyatların düşeceği beklentilerini artırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir