Güneş enerjisi kurulu kapasitesinde rekor artış

Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu kapasitesi Nisan ayı sonunda bir önceki aya göre 1,3 gigawatt artışla 13,9 gigawatt'a ulaştı. Böylece Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücünde bir ayda rekor artış sağlandı.

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı azaltma ve net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla odaklanıyor.

Güneş Enerjisi Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu artışta lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik değişikliğinin önemli rol oynadığını söyledi.

Daha önceki düzenlemeye göre lisanssız elektrik üretim ve tüketim tesislerinin dağıtım lisansı ile aynı bölgede bulunması gerektiğini, bu kısıtlamanın kaldırıldığını hatırlatan Erkan, etkilenen tesislere fazla üretimi satma imkanı verildiğini belirtti.

Santrallerin kurulu gücün iki katı kapasitede kurulum yapabilecekleri bilgisini paylaşan Erkan, şöyle konuştu: “Bu düzenlemeyle kurulumlar hızlandı. 100 ila 500 megawatt arası kapasitelere sahip lisanssız santrallerin kurulum hakları verildi ve bu artışın daha da fazla görüleceğini düşünüyoruz. Lisanssız santrallerin devreye girmesiyle” dedi.

Erkan, Avrupa Birliği'nin “Yeşil Anlaşma” programı kapsamında Türkiye sanayi sektörünün üretim sırasında karbon salımı yapmayarak veya nötralize ederek faaliyet göstermeyi hedeflediğini, ihracatçı firmaların ise ihtiyaç duydukları elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya yöneldiklerini söyledi.

Fabrikaların karbon ayak izini azaltmanın en hızlı yollarından birinin bu olduğunu belirten Erkan, şöyle konuştu: “Bu nedenle özellikle ihracat yapan firmalar enerji ihtiyaçlarını karşılamak için lisanssız güneş enerjisi santralleri kurmaya başladı. 1 Ocak 2026'dan önce yenilenebilir enerjiden elektrik üretmeye başladılar. “. değerlendirmesini yaptı.

Erkan, bu gelişmelerle birlikte gelecekte güneş enerjisi kurulu gücünde yeni rekor artışlar yaşanacağının altını çizerek, şöyle konuştu: “Yatırımcılardan gelen çağrı mektuplarının ardından yüksek santraller devreye girecek ve artışlar hız kesmeden devam edecek. Bakanımızın da belirttiği gibi her yıl 3,5 gigawatt güneş enerjisi, 1,5 gigawatt güneş enerjisi üretilecek.” “Rüzgar santralini işletmeye alma hedefine bu şekilde kolaylıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir