Hamas: Gazze'de 40'tan fazla çocuk açlıktan öldü

Hamas Siyasi Büro üyesi İzzat El-Rişk yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun yetersiz beslenme, gıda takviyesi ve aşı eksikliği nedeniyle ölme riski altında olduğunu söyledi.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'ye insani yardım ulaştırılamadığı için şu ana kadar en az 40 çocuğun açlıktan hayatını kaybettiğini kaydeden Rishk, Gazze'de insani koşulların her geçen gün kötüleştiğini söyledi.

Riskk açıklamasına şöyle devam etti:


“Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Kurban Bayramı'nı kutlarken, Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler gerçek bir trajedi yaşıyor, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalıyor. Nazi (İsrail) işgalinin Filistinlilere yönelik katliamları devam ediyor.”

Gazzelilerin 9 aydır İsrail bombardımanına maruz kaldığını ve evlerinin yıkıldığını belirten Rishk, Gazzelilerin 17 yılı aşkın süredir sürekli kuşatma altında yaşadığını hatırlattı.

Hamas Siyasi Bürosu üyesi Rishk, uluslararası topluma ve İslam dünyasına, zor yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışan ve en temel gıdaya bile ihtiyaç duyan Gazze halkına acil insani destek sağlamaya çağrıda bulundu.

Hamas dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye sınır kapılarını kapatarak ve yardım girişini engelleyerek İsrail'in “açlık politikasına” derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Gazze Şeridi'nde aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu sivillere yönelik açlık savaşı devam ediyor. Özellikle Gazze'nin kuzeyinde açlık ve insani felaketin izleri artıyor.” ifadelerine yer verildi.

Gazze hükümeti basın bürosundan 17 Haziran'da yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve ABD yönetiminin, insani yardım ve gıda konularını Gazze Şeridi'ndeki sivillere yönelik siyasi baskı aracı olarak kullanarak açlığı daha da artırdığı ve kasıtlı olarak katliamı şiddetlendirdiği belirtildi. insani durum.

Basın ofisi 3 Haziran'da yaptığı açıklamada Gazze'de 3 bin 500 çocuğun açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

İsrail'in Gazze'deki katliamıGazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 257 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin ayrıntılara yer verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 3 katliam düzenlediği, bu saldırılarda 24 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 71 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 396'ya, yaralı sayısının ise 85 bin 523'e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir