Hamas: Gazze'deki okulun bombalanması “soykırım” suçunun devamıdır

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentindeki Şati mülteci kampında Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) ait Esma okulunu bombaladığı belirtildi. Yerinden edilmiş Filistinliler için barınak olarak kullanılıyor. “Bu, İsrail'in işlediği soykırım suçunun devamıdır” denildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun son iki gün içinde iki UNRWA okulunu bombaladığı iddia edildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Siyonistlerin binlerce yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapan UNRWA genel merkezini ve okullarını hedef alması, faşist işgal hükümetinin halkımıza karşı işlediği soykırım suçunun devamıdır.”

Açıklamada, İsrail'in UNRWA'ya ait yaklaşık 148 yapıyı tamamen veya kısmen tahrip ettiği ve çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere yüzlerce yerinden edilmiş sivili öldürdüğü belirtildi.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu'ndan bugün yapılan açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'deki Şati mülteci kampında yer alan ve yerinden edilmiş Filistinliler için barınak olarak kullanılan UNRWA Asma Okulu'nu hedef aldığı, 3 Filistinlinin ölümüne, 7'sinin de yaralanmasına neden olduğu belirtildi. . .

Dün İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat mülteci kampında yerlerinden edilen Filistinlilerin sığındığı UNRWA okulunu bombaladı.

Saldırıda 14'ü çocuk, 9'u kadın 40 Filistinli hayatını kaybederken, 23'ü çocuk, 18'i kadın 74 kişi de yaralandı.

Gazze'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor ya da yaralanıyor

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Gazze'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor ya da yaralanıyor.

Gazze Hükümeti Basın Bürosu, 3 Haziran'da yaptığı açıklamada, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 8 aydır devam eden İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'deki çocukların kabus gördüğünü bildirdi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in 245 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun geçtiğimiz gün Gazze'nin çeşitli yerlerinde 8 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 77 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 221 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 36 bin 731'e, yaralı sayısının ise 83 bin 530'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, halen enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir