Hamas: İsrail'in Refah sınırındaki yolcu binasını ateşe vermesi barbarca

Hamas, İsrail'in Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınırındaki yolcu binasını yakmasını “Filistinlilerin dış dünyadan izole edilmesine neden olan barbarca bir eylem” olarak nitelendirdi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Refah sınır kapısı içindeki yolcu binası ve diğer yapıları yakması ve sökmesinin Filistin halkına karşı yürütülen soykırımın bir parçası olduğu belirtildi.

Açıklamada, binaların yakılmasının “kriminal bir eylem ve barbarca davranış” olduğu vurgulanarak, bunun Filistinlilerin dış dünyadan dışlanmasına, binlerce hasta ve yaralının dışarıda tedavi hakkından mahrum kalmasına neden olacağı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca uluslararası topluma, savaş suçu teşkil eden bu “Nazi” davranışını kınama ve sivil tesislerin tahrip edilmesinden İsrailli yetkililerin sorumlu tutulması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulunuluyor.

Bugün İsrail ordusu, Refah sınırının Gazze tarafında bekleme odasının da bulunduğu yolcu binası ile bitişikteki bazı binaları ateşe verdi.

Refah sınır kapısı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı

İsrail ordusu 7 Mayıs'ta Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınırının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Refah sınır kapısı, İsrail'in bölgeyi işgalinin başladığı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı.

Gazze Şeridi'nin İsrail dışında dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınırının kapatılması, gıda sıkıntısı çeken Gazze'ye insani yardım akışını önemli ölçüde etkiliyor.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 255 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 2 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 10 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 73 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 347'ye, yaralı sayısının ise 85 bin 372'ye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

7 Ekim 2023'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “olağanüstü hal hükümeti” olarak kurulan Savaş Kabinesi'ni feshetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir